Protest nekoliko desetina građana ispred zgrade zajedničkih institucija BiH urodio je plodom. Odluka Savjeta ministara BiH stupa na snagu danas, a konačno rješenje će biti donijeto u Parlamentarnoj skupštini BiH.
Odluka Savjeta ministara, kako je navedeno, ne prejudicira rješenje u budućem zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o jedinstvenom matičnom broju u BiH i primenjivaće se najduže 180 dana od dana donošenja.
Donošenju odluke prethodilo je okupljanje pedesetak građana, uglavnom mladih, ispred zgrade u kojoj su smješteni Savjet ministara i parlament BiH, u znak protesta što novorođene bebe u BiH mjesecima ne mogu da dobiju jedinstveni matični broj.
Među okupljenima je bila i jedna majka sa bebom na čijim kolicima je bio transparent "Ne izlazite dok ne dobijem JMBG". Bio je istaknut i transparent na kojem je ispisano "Mi vama nismo ni broj".
Protest je dogovoren putem društvenih mreža, Fejsbuk i Tviter, a njegov neposredan povod bio je slučaj tromjesečne bebe Belmine Ibrišević, koja hitno mora na liječenje u inostranstvo, ali je to nemoguće izvesti, jer ne može preći državnu granicu pošto nema JMBG.
Istovremeno, mejl adrese nadležnih ministarstava bile su zatrpane zahtjevima građana da se taj problem riješi.
Od 12. februara nijedno novorođeno dijete u BiH ne može dobiti jedinstveni matični broj niti može biti upisano u knjigu rođenih zbog presude Ustavnog suda BiH od januara ove godine kojom se van snage stavlja postojeći Zakon o matičnom broju BiH.
Problem je nastao jer se pri donošenju novog zakona srpski i bošnjački poslanici nisu mogli usaglasiti o registracijskim područjima pri izdavanju JMBG. Bošnjački poslanici traže da u jedno registracijsko područje uđe Sarajevo, Istočno Sarajevo i opština Pale, kao što je to bilo i prije rata.
Srpska strana se tome protivi, tražeći da se u registraciji područja ne smiju prelaziti granice entiteta.
Vlada RS ranije je donijela uredbu prema kojoj je za novorođenčad u RS omogućena dodjela JMBG.
Podsjetimo, visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Incko je upozorio da bi Bosni i Hercegovini ponovo mogle biti uvedene vize zbog nepostojanja dogovora o JMBG.
(Izvor:B92)