Neposredno prije raspada bivšeg SSSR-a, mala oblast na teritoriji Moldavije proglasila je nezavisnost i postala poznata kao Transnistrija, Pridnjestrovlje ili jednostavno PMR (Pridnjestrovska Moldavska Republika), ali ni 28 godina kasnije UN je nisu priznale, te je ostala zaglavljena u sovjetskom dijelu Moldavije.
Šta je Transnistrija?
Pridnjestrovlje zauzima mali komad zemlje u blizni rijeke Dnjestar i ukrajinske granice. Iako im međunarodna zajednica nije dala autonomni status, narod Transnistrije usvojio je običaje i propise tipične za republiku: imaju vlastiti parlament i vladu, predsjednika, vojsku, policiju, valutu, poštanski sistem, pa čak i registracione tablice. Naravno, nisu ni bez ustava, nacionalne himne, grba, zastave, a ni obrazovnog sistema.
Površina ove zemlje iznosi nešto više od 4.000 kvadrata, a prema popisu iz 2015. godine ima manje od 500.000 stanovnika. Većinu čine Rusi i Moldavci, ali i drugi slovenski narodi, kao što su Bugari i Ukrajinci. Službeni jezici su ruski, moldavski i ukrajinski.
Foto: Profimedia
Godišnji bruto nacionalni dohodak po glavi stanovnika je jedva 1.000 dolara, a prosječna plata u Tiraspolju, glavnom gradu nepriznate države, oko 100 eura. Iako je ovaj grad sa oko 200.000 stanovnika udaljen svega 70 km od prijestonice Moldavije, Kišnjeva, razlika je drastična.
U Transdnjestru sve izgleda kao muzej komunizma na otvorenom, a tajna služba ove nepriznate države još uvjek se zove KGB. Na svakom koraku su brojni komunistički simboli poput srpa i čekića i spomenici sovjetskim herojima, a ispred parlamenta koji se zove "Najviši Sovjet" je Lenjinova statua. Uporedo, međutim, blješte reklame za najnovije modele mobilnih telefona, lanci kockarnica, benzinskih pumpi i prodavnica.
Otkud kontroverza?
Jedan od ključnih faktora spora je to što se godinama vjerovalo da je Transnistrija učestvovala u nelegalnoj trgovini oružjem. Uz to, njeni stanovnici tvrde da se njih ostale slovenske zemlje stide, i da ih čak terorišu, pri čemu stranci ne mogu da priđu tajnim vojnim bazama širom Pridnjestrovlja, a pogranična kontrola je izuzetno jaka.
S druge strane, postoje izvještaji u kojima se primjer Transnistrije navodi kao "model za uspjeh" kada su u pitanju nepriznate zemlje, uprkos tome što njeni stanovnici žive u siromaštvu i oslanjaju se pretežno na uvoznu robu.
Foto: Wikipedia
Još jedan od razloga zašto je Pridnjestrovlje toliko specifično leži u činjenici da ispunjava četiri glavna uslova za dobijanje priznanja: ima definisanu teritoriju, svoje stalno stanovništvo, sopstvenu vladu i određene, mada ne velike, kapacitete da stupi u spoljne odnose sa drugim državama.
Izvor: B92
Komentari