Ljudi svakako oduvijek moraju da peru voće ili povrće kad se vrate iz nabavke. Međutim sada, kako smatra prehrambeni tehnolog Marija Slović, moraju da vode računa i o pakovanju i da paze da ne kontaminiraju svoje kuhinjske elemente upravo tim pakovanjem na kome može da bude tragova koronavirusa.
Kontaminacija sa pakovanja je znatno manje moguća nego sa čovjeka na čovjeka, tako da mjere opreza treba da se primjenjuju, ali ne treba da pretjerujete. Ovo ne važi za visoko osjetljive grupe.
"Možete da dezinfikujete alkoholom voće, ali jako je važno hranu ne smijete da perete hemikalijama, raznim izbjeljivačima i deterdžentima. Ovaj virus je termolabilan, što znači da na njega utiču temperature, on se uništava na pedesetak stepeni. Znači jednostavno operite namirnice u toplijoj vodi i to će da spriječi mogućnost kontaminacije", kaže Slovićeva za TV Prvu.
Prema njenim riječima, sva hrana koja se termički obrađuje je bezbjedna i sa stanovišta drugih mikroorganizama i ovog virusa. Ono voće i povrće koje nije moguće da operete toplom vodom ostavite na terasi, bar da prenoći i sutra imate mnogo manju mogućnost prenosa, jer se virus samo određeni broj sati zadržava na površinama.
"Ovo nije tipičan virus hrane, kao što je recimo norovirus, koji raste i razmnožava se u hrani, on se samo, ako ga dodirne zaražena osoba, zadržava na površini neko vrijeme."
Izvor: B92
Komentari