Stanovnici grada Džalandara, a pogotovo mladi koji nikad nisu vidjeli planinu Dauladar bez pokrivača od smoga, kažu da se priroda liječi zbog uvođenja karantina, zatvaranja fabrika i ukidanja saobraćaja.
Fotografije planinskog lanca šire se društvenim mrežama jer mještani i aktivisti za očuvanje životne sredine pričaju o pozitivnim vijestima dok se svijetom šire one mračne o KOVIDU-19.
Nauli kaže da je stanovnike prIJe nekoliko dana dočekao nevJerovatan pogled. "Moja dJeca su me pozvala da se popnem na krov. To je bio čudesan pogled. Oni nikada ranije nisu vidJeli ništa slično."
Bivši igrač kriketa Harbadžan Sing podIJelio je fotografiju planinskog lanca sa svog krova u Džalandaru.
"Nikad nisam mogao da zamislim da je to moguće. Ovo jasno pokazuje što smo zagađenjem učinili našoj Majci Prirodi", tvitnuo je Sing.
Mještani kažu da je planine vrlo teško da se uoče osim kad padaju jake kiše u gradu s otprilike 16.000 industrijskih jedinica.
Džalandhar je među najzagađenijim područjima u Pundžabu. Ali, zbog industrijskog zastoja i bez vozila na putevima, zabilježen je indeks kvaliteta vazduha oko 38, što pripada kategoriji "nisko" s minimalnim uticajem na zdravlje.
"Stanovnici grada iznenađeni su brzinom kojom se priroda liječi", rekao je saobraćajni policajac Harvinder Sing.
"Vazduh je dosta čistiji, smanjilo se zagađenje u lokalnim rijekama i vodama. Ulice su čistije i s manje smeća. Džalandhar, a vjerujem i drugi indijski gradovi izgledaju zelenije i ljepše", dodao je.
Stanovnici Patankota, grada koji je još bliže planinskom lancu, takođe su objavili slične fotografije na društvenim mrežama.
Čisti vazduh donio je olakšanje stanovnicima koji pate od respiratornih tegoba poput astme.
Sada mnogi uveče da uživaju u šoljici čaja na svojim krovovima i posmatraju zlatne planinske vrhove uz zalazak sunca", rekao je Nauli.
Indija je uvela karantin 24. marta. Naredila je da 1,3 milijarde građana ostane u kućama.
Zbog uvedenih mjera porastao je kvalitet vazduha u indijskim gradovima koji su među najzagađenijima u svijetu, pa i u Nju Delhiju čiji stanovnici već neko vrijeme udišu čisti vazduh.
Gašenjem većine industrije očistile su se i reke Džamuna i Gang, obje svete hinduističke rijeke, objavio je NDTV.
Komentari