Ukoliko do četvrtka bude još neriješenih pitanja, njima će se Dačić i Tači morati pozabaviti na radnoj večeri kod visoke predstavnice EU-a
Dačić i Tači kod visoke predstavnice EU-a

Počeo dijalog Beograda i Prištine u Briselu

Ukoliko do četvrtka bude još neriješenih pitanja, njima će se Dačić i Tači morati pozabaviti na radnoj večeri kod visoke predstavnice EU-a

Narednih dana Beograd i Priština će u Briselu pregovarati o električnoj energiji, telekomunikacijama i pravosuđu.

U Briselu je danas u 11 sati nastavljena ključna faza dijaloga Beograda i Prištine na ministarskom nivou posvećena električnoj energiji i telekomunikacijama.

Od ponedjeljka do kraja sedmice vodit će se serija intenzivnih pregovora radnih grupa Beograda i Prištine, a novi susret premijera Srbije Ivice Dačića sa kosovskim premijerom Hašimom Tačijem očekuje se u četvrtak, 20. juna.

Potpredsjednik Vlade Srbije i ministar telekomunikacija Rasim Ljajić je izjavio da je srpski tim definirao novi, kompromisni prijedlog za rješenje u oblasti telekomunikacija.

On je nakon prethodne runde dijaloga o ovim temama obavijestio novinare u Briselu da nije došlo do približavanja stavova dvije delegacije o međunarodnom pozivnom broju za Kosovo i licenci za rad provajdera mobilne telefonije u opštinama sa većinskim srpskim stanovništvom.

Prema ranije dogovorenom planu implementacije Briselskog sporazuma, dogovor o struji i telefoniji morao bi biti postignut polovinom juna.

U Briselu će se voditi i ekspertski dijalog o pravosuđu, gdje je glavno pitanje zakon o amnestiji koji Priština treba donijeti, a koji treba obuhvatiti pripadnike srpskih pravosudnih i sigurnosnih struktura, koji će, prema Briselskom sporazumu, biti integrsani u kosovski sistem u okviru buduće Zajednice srpskih opština.

Ukoliko do četvrtka bude još neriješenih pitanja, njima će se morati pozabaviti Dačić i Tači na radnoj večeri kod visoke predstavnice EU-a za vanjsku politiku i sigurnost Ketrin Ešton.

Pavičević u Prištinu, Peci u Beograd

Beograd i Priština će u ponedjeljak u podne razmijeniti oficire za vezu, kada će Dejan Pavićević stići u Kancelariju EU-a u Prištini, a Ljuljzim Peci u Misiju EU-a u Beograd.

Njihov zadatak bit će da olakšaju komunikaciju u okviru implementacije sporazuma, a oni neće imati diplomatski status.

"Niti Peci, koji će biti u Misiji EU-a u Beogradu, niti ja, koji ću biti Kancelariji EU-a u Prištini nemamo diplomatski status. Ponavljam da to niti su diplomatske misije, niti ambasade, niti kancelarije za vezu - to su oficiri za vezu, to su ljudi koji će olakšati komunikaciju u okviru implementacije sporazuma", naglasio je Pavićević.

Peci je uoči odlaska u Beograd rekao kako se nada da će njegov boravak u Srbiji biti organiziovan na osnovu sporazuma koji je postignut 30. maja u Briselu, što podrazumijeva otvaranje kanala komunikacije sa svim Vladinim institucijama.

Što se tiče domena njegovog rada, Peci je rekao da će jedno od ključnih pitanja biti implementiranje Briselskog sporazuma kao "prvi najvažniji fokus", dodavši da će njegov posao biti duži i dugoročniji od provođenja ovih sporazuma.

(Izvor:AlJazeera)