PLJEVLJA - Izvršni direktor NVO „Breznica“ Milorad Mitrović pozvao je Osnovno državno tužilaštvo u Pljevljima da ispita na koji je način „Vektra Jakić“ dobila koncesije na korišćenje kamena u kamenolomu Bušnje. Mitrović kaže da je šokantno to što se lokalnoj upravi ne plaćaju koncesije na korišćenje kamena, kao i to da je Ministarstvo ekonomije koncesije dalo preduzeću„Građevinar” koje više ne postoji, odnosno preduzeću koje je „Vektre –Montenegro“ kupila 2009. godine. Mitrović navodi da se koncesije prema zakonu ne mogu davati nekome ko je u stečaju, da ukoliko se kupi preduzeće u stečaju ne mogu se kupiti koncesije, kao i da se preduzeću koje je u stečaju koncesije moraju uzeti. On ističe da u slučaju kamenoloma u selu Bušnje počinjeno niz propusta, kao da su u tome pored predstavnika „Vektre Jakić” učestvovali i predstavnici Ministarstva ekonomije.
-Znači, „Vektra Jakić“ je direktnom kupovinom 2009. godine kupila nekadašnji pljevaljski „Građevinar“ koji je imao koncesije na korišćenje kamena i gazdovao je kamenolomom u Bušnjima. Kupovinom „Građevinara“ komopanija „Vektra” je nastavila da koristi koncesije iako prema važećem zakonu o koncesijama one ne mogu biti predmet kupovine i prodaje – tvrdi Mitrović i naglašava da je tu počinjen prvi prestup.
On kaže da tada niko iz državne vlasti nije reagovao i da je „Vektra Jakić“ nastavila sa eksploatacijom kamena, prodajom pijeska, a sve na štetu države i lokalne uprave, kojima nijesu plaćane koncesije. Mitrović kaže da je tada jedino „Breznica“ upozoravala na nepravilnosti ali da se na to državna vlast, ali ni lokalna vlast, koju su predvodili čelnici pljevaljskog DPS-a nijesu osvrtali. Ono što je za Mitrovića posebno šokantno jeste činjenica da je Ministarstvo ekonomije nakon prodaje „Građevinara“, 22. aprila 2010. godine, opet dalo koncesije već nepostojećem preduzeću.
-Znači u registru koncesija Ministarstva ekonomije stoji da je tada potpisan ugovor na deset godina o koncesijama na kamen, sa „Građevinarom“ koji je u stečaju. „Građevinar“ je bio tada već prodat, a Ministarstvo zaključuje ugovor. Strašno je da se koncesije daju preduzeću koje je u stečaju - pojašnjava Mitrović.
Prema njegovim riječima tužilaštvo bi trebalo da čitav slučaj ispita i „razmrsi čvor“ u kome je očigledno bilo kriminalnih radnji. Pritom, podvlači on, na odgovornost treba da se pozovu svi koji su tom poslu učestvovali.
-Pravo je čudo kako je čitav ovaj posao mogao proći bez intervencije državne vlasti. Sve ipak liči da su pojedinci iz državnih organa upravo pomogli da sve to bude tako - kaže Mitrović i upozorava da Ministarstvo ekonomije opet ćuti o vraćanju koncesija i ako je „Vektra Jakić“ otišla u stečaj.
On kaže da se na jedan jako čudan način vrši eksploatacija kamena i prodaja pjeska a da od toga ni država a ni lokalna vlast nemaju nikakve koristi.
-Zakon o koncesijama je jasan i kaže da se uzimaju koncesije onom preduzeću koje ode u stečaj, odnosno onom preduzeću čiji plan reorganizacije nije prihvaćen. U ovom slučaju plan o reorganizaciji „Vektre Jakić“ na Apelacionom sudu nije prihvaćen, kompanija mora da ide u stečaj, ali se koncesije ne uzimaju. Znači Ministarstvo ekonomije radi protivzakonito, jer daje koncesije preduzeću koje ne postoji, odnosno koje označava kao preduzeće koje je u stečaju, a sada opet koncesije ne oduzima stvarnom korisniku koncesija iako je isto preduzeće otišlo u stečaj - zaključuje Mitrović.
Potpredsjednik opštine Pljevlja Božo Gospić nedavno je „Danu” saopštio da se lokalnoj upravi ne uplaćuju sredstva na ime koncesije za eksploataciju kamena, a da se ona obavlja u kamenolomu Bušnje.B. Jelovac.
Kubik sitnog pijeska 25 eura
U „Vektri Jakić“ nijesmo mogli dobiti nikakvo objašnjenje jer se na „Danu” dostupne brojeve telefona niko nije javljao. Ono što smo mogli doznati jeste da se u kamenolomu Bušnje i dalje vrši prodaja pijeska. Tamo kubik agregata košta 22 eura, dok kubik takozvanog sitnog pjeska nula, košta 25 eura. U kamenolomu nam je rečeno da trenutno nema agregata, ali će ga biti već u popodnevnim satima.
Pitanja bez odgovora
-Prošle godine kada je zakazana rasprava o uticaju kamenoloma na životnu sredinu pitao sam kako je bilo moguće da kompanija „Vektra Jakić”preuzme koncesije „Građevinara“. Na to pitanje niko nije dao odgovor, a ja sam se nadao da će nadležne službe reagovati na moje tvrdnje, što se nažalost nije desilo - navodi Mitrović tvrdeći da je pomenuta rasprava protekla bez značajnijih polemika izuzev što je „Breznica“ oštro reagovala.
(Izvor:Dan)