Prema tim podacima, najmanje 32.313 osoba je umrlo od koronavirusa.
Kako napominje Frans pres, broj umrlih je vjerovatno mnogo veći jer su obuhvaćene žrtve korona virusa do 24. aprila i to u Engleskoj gdje je umrlo 28.272, Velsu 1.376 i Sjevernoj Irskoj 393, dok su do 26. aprila u Škotskoj umrle 2.272 osobe.
Velika Britanija je jedna od evropskih zemalja u kojoj se pandemija najkasnije pojavila, sa prvom žrtvom 5. marta. Vlasti su optužene za kašnjenje u uvođenju mjera, da nisu predvidjele potrebu za testiranjem i zaštitnom opremom, a izolaciju stanovništva su uvele 23. marta.
Broj umrlih i hospitalizovanih je sada u padu. Čak je i britanski premijer Boris Džonson bio hospitalizovan zbog koronavirusa, podsjeća Frans pres.
Britanska vlada je donedavno saopštavala samo podatke o broju umrlih od korona virusa u bolnicama, ali nakon kritika počela je da uzima u obzir i žrtve iz staračkih domova.
Broj umrlih se polako smanjuje, rekao je za BBC analitičar statističkog biroa Nik Strajp i dodao da je za 75 odsto veći broj umrlih u bolnicama u odnosu na isti period prošle godine.
„Situacija u staračkim domovima je dramatičnija“ nego u bolnicama, rekao je on i precizirao da je „u protekloj sedmici zabilježeno gotovo četiri puta više smrtnih slučajeva nego što se očekivalo za ovo doba godine, a to je oko 280 odsto više smrtnih slučajeva u staračkim domovima od prosjeka za poslednjih pet godina, a taj broj se povećava“.
Iz straha od novog talasa pandemije, izolacija bi trebalo da bude produžena u četvrtak, kada je predviđena nova procjena, ali vlada priprema mjere koje će omogućiti pokretanje privrede.
Kako javljaju mediji, Boris Džonson treba da u nedjelju uveče najavi izlaznu strategiju.
Beta
Komentari