Doktor Marko Kavaleri, koji predvodi odjeljenje za vakcine evropskog regulatora, rekao je danas na konferenciji za medije da bi odobravanje ljekova za liječenje COVID-19 moglo biti moguće "prije lijeta", prema trenutnim kliničkim ispitivanjima.
Nedavni preliminarni rezultati za lijek remdesivir sugerisali su da on može pomoći pacijentima da se brže oporave od korona virusa, mada potrebno je još podataka kako bi se potvrdilo da je on bezbjedan i djelotvoran.
Iako je obično potrebno godinu dana da se razvije vakcina, Kavaleri je rekao da će se, ukoliko se neki od uzoraka koji su već testirani pokažu efikasnim, licencirati već početkom sljedeće godine.
Kavaleri je, međutim, upozorio da se mnoge eksperimentalne vakcine nikada ne iskoriste i da često postoje odlaganja.
"Ali vidimo mogućnost da će vakcine, ako sve bude išlo po planu, biti odobrene za godinu dana", rekao je.
Trenutno se u Kini, Velikoj Britaniji, Njemačkoj i SAD testira desetak preparata - kandidata za vakcinu.
Svjetska zdravstvena organizacija procijenila je da bi pronalaženje efikasne vakcine moglo potrajati oko 12 do 18 mjeseci.
Kavaleri je odbacio stav pojedinih stručnjaka da treba preskočiti neke faze u pravljenju vakcine.
"Naše trenutno mišljenje je da bi sve vakcine u razvoju trebale bi biti podvrgnute trima velikim fazama ispitivanja kako bi se utvrdilo koji je nivo zaštite ", rekao je.
Ali priznao je da bi se to moglo promijeniti ako se situacija pogorša, te da će se pratiti razvoj pandemije.
Prethodni pokušaji razvoja vakcine protiv srodnih korona virusa kao što su SARS i MERS, propali su, te zbog toga neki zvaničnici upozoravaju da vakcina možda nikada neće biti pronađena.
"Mislim da je rano reći, ali imamo dobar razlog da budemo dovoljno optimistični da ćemo na kraju neke vakcine uspjeti", rekao je Kavaleri.
Beta
Komentari