Iza nastanka krvnih ugrušaka stoji jaku upalu pluća, što je prirodna reakcija tijela na virus.
Pacijente širom svijeta pogađaju mnoge medicinske komplikacije prouzrokovane virusom, od kojih neke mogu biti i fatalne.
Još u martu, dok se koronavirus širio svijetom, ljekari su počeli da primjećuju daleko veće stope ugrušaka u pacijentima koji su primljeni u bolnicu nego što bi inače to bilo očekivano u drugačijim okolnostima.
Bilo je i drugih iznenađenja, uključujući otkriće stotina mikro-ugrušaka u plućima nekih pacijenata.
Virus je takođe povećao slučajeve tromboze dubokih vena - krvnih ugrušaka koji se obično nalaze u donjim ekstremitetima - što može biti opasno po život kada se fragmenti odvoje i presele u pluća, blokirajući krvne sudove.
"S velikom količinom podataka tokom poslednjih nekoliko nedjelja, mislim da je postalo očigledno da je tromboza glavni problem", kaže Rupen Aria, profesor tromboze i hemostaze u bolnici “King's College Hospital” u Londonu i dodaje:
"To je posebno vidljivo kod pacijenata teško pogođenih koronavirusom, gdje neka od novijih studija pokazuju da skoro polovina pacijenata ima plućnu emboliju ili krvni ugrušak u plućima."
On vjeruje da bi broj oboljelih od koronavirusa koji su u kritičnom stanju zbog krvnih ugrušaka mogao biti znatno veći od objavljenih podataka u Evropi.
Tim profesora koji se bave izučavanjem krvi u bolnici analizira uzorke pacijenata koji pokazuju kako koronavirus mijenja njihovu krv čineći je gušćom i ljepljivijom. A ljepljiva krv može dovesti do stvaranja ugrušaka.
Ova promjena u krvi je posledica jake upale pluća, što je prirodna reakcija tijela na virus.
Prema riječima stručnjaka za trombozu, profesorke Beverli Hant, ljepljiva krv ima šire posledice od stvaranja krvnih ugrušaka, ona može da dovede do većih stopa moždanog i srčanog udara.
Ispitivanje razrjeđivača krvi
Postoje studije koje pokazuju da razrjeđivači krvi, antikoagulansi, koji se trenutno koriste za liječenje krvnih ugrušaka nisu baš uvijek efikasni.
Povećavanjem doza kod pacijenata koji imaju problem sa obilnim krvarenjem povećava se rizik od fatalnog ishoda.
"Ravnoteža između liječenja tromboze i izazivanja krvarenja je "nesigurna"", kaže profesor Aria.
Sada je veliki pritisak na medicinskim timovima iz cijelog svijeta da sarađuju u pronalaženju najsigurnijeg i najefikasnijeg načina borbe protiv problema krvnih ugrušaka koje je virus donio.
U toku su ispitivanja kako bi se pronašla standardna doza antikoagulanasa koja će se koristiti u svim zemljama.
Međutim, neki stručnjaci vjeruju da bi moglo postojati i drugo rješenje: pronalaženje načina za smanjenje akutne upale u plućima koja dovodi do stvaranja ljepljive krvi, glavnog izvora problema.
Komentari