Zbog otkaza na ulici 374.620 ljudi
Ilustracija

Od 2002. godine do danas veliki broj radnika u Srbiji ostao bez posla

Zbog otkaza na ulici 374.620 ljudi

Od 2000. godine do danas desetkovan broj zaposlenih, ali niko zbog toga još nije odgovarao. Radnici očekuju makar izvinjenje za 374.620 zvanično izgubljenih radnih mjesta i za uništenu srednju klasu

MALO se ko u zemlji bavio traženjem krivca za desetkovanu radnu snagu i ekonomski krah poslije „srpske oktobarske revolucije“ 2000. godine. Prvi (i jedini) pokušaj izvinjenja zbog „zločina vlasti protiv privrede i građana“ dali su usamljeni ekonomisti predloživši svom strukovnom savezu rezoluciju koju bi usvojio Socio-ekonomski savjet Srbije. Predlog je, te 2010, odbijen jednoglasno. 

Tako se pitanje odgovornosti vratilo u fioku i prije nego što je započeta rasprava. A da li bi uopšte iko trebalo da odgovara za 374.620 zvanično izgubljenih radnih mjesta, propalu privatizaciju, uništenu radničku klasu i rekordnu stopu nezaposlenosti - više se i ne postavlja. 

Dok su i levica i desnica ujedinjene (samo) u stavu da ovako nije moralo biti i da su „reforme“ spore i neuspješne, ni 13 godina kasnije nema konsenzusa o tome kojim putem ići dalje. U čekanju novog sutra, ali bez vjere da će ono biti bolje, radnička klasa očekuje da i njima neko konačno položi račune, ako ne baš izvinjenje. Najviše ga očekuju iz - Nemanjine 11.

Političku elitu, pak, i sindikati i poslodavaci, i struka i nauka, apostrofiraju kao najodgovorniju za „izgubljenu deceniju“. 

- Generalno, odgovorni su oni koji su mogli drukčije da vode ovo društvo, a nisu. Dakle, oni koji su imali moć. Odgovorni su i oni koji su znali, a nisu ništa činili da to znanje usmjere u korist javnog dobra - smatra sociolog Srećko Mihailović. - Pojednostavljeno, odgovorni su političari i inteligencija, elita. 

On, međutim, smatra da sunovrat nije započeo 2000, već najmanje deceniju ranije, kao da ni najveći problem nisu ugašena radna mjesta već ona neotvorena.

(Novosti)