Ne fa­li sa­mo pra­ši­ne i ga­ra
Milorad Mitrović

U Pljevljima od saniranja ekoloških crnih tačaka ostala prazna obećanja

Ne fa­li sa­mo pra­ši­ne i ga­ra

Ja­lo­vi­šte ru­de u Grad­cu ni­je sa­ni­ra­no, a no­vi vla­snik Šu­plje sti­je­ne or­ga­ni­zo­vao je no­vo od­la­ga­li­šte u Šu­li­ma i spre­ma se da od­la­že i na dru­goj lo­ka­ci­ji a pri­tom pret­hod­na od­la­ga­li­šta ni­je­su sa­ni­ra­na, tvr­di Mi­lo­rad Mi­tro­vić

Dr­žav­na vlast da­je broj­na obe­ća­nja da će u plje­valj­skoj op­šti­ni bi­ti sa­ni­ra­ne po­je­di­ne eko­lo­ške mr­lje. Međutim, sudeći po terenu sve izgleda na to da će u na­red­nom pe­ri­o­du bi­ti vi­še de­po­ni­ja opa­snog ot­pa­da ne­go do­sad. Na­i­me, u na­se­lju Gra­dac još da­le­ke 2008. go­di­ne da­to je obe­ća­nje da će 2009. go­di­ne do­ći do sa­na­ci­je ja­lo­vi­šta ne­ka­da­šnjeg rud­ni­ka olo­va i cin­ka Šu­plja sti­je­na. Ipak, do da­na da­na­šnjeg u tom prav­cu ni­je ni­šta ura­đe­no. Ta­da­šnji mi­ni­star tu­ri­zma i za­šti­te ži­vot­ne sre­di­ne Pre­drag Ne­ne­zić dao je to obe­ća­nje, ali oči­gled­no ni­je bi­lo oba­ve­zu­ju­će za nje­go­ve na­sled­ni­ke. Ži­te­lji mje­snih za­jed­ni­ca ka­žu da su do­sad mno­go pu­ta da­va­lo ta­kvo i slič­no obe­ća­nje ali da od de­ve­de­se­tih go­di­na pro­šlog vi­je­ka ni­ko ozbilj­no ni­je pri­stu­pio rje­ša­va­nju pro­ble­ma.

-Sa­da su kre­nu­le vru­ći­ne i mo­že­mo oče­ki­va­ti da na­red­nih da­na vje­tar pra­ši­nu po­dig­ne na na­se­lje - ka­že pred­sjed­nik MZ Gra­dac Vo­jo Vra­neš.

Ina­če, u na­se­lju Gra­dac vi­še ni­je u funk­ci­ji po­stro­je­nje flo­ta­ci­je za po­tre­be rud­ni­ka, ali je za­to osta­lo ja­lo­vi­šte ko­je je bi­lo po­treb­no sa­ni­ra­ti, ali iz­u­zev što je sa­op­šte­no da je pro­je­kat za­vr­šen, ni­ko ni­šta kon­kret­no ni­je ura­dio.

-Oče­ki­va­li smo 2009. go­di­ne da će do­ći do sa­na­ci­je ja­lo­vi­šta ali kao i ra­ni­je sve je osta­lo na ri­je­či­ma. Naj­te­že je što je na­se­lje od­mah po­red de­po­ni­je i što i naj­ma­nji vje­tar na­pra­vi ve­li­ki pro­blem – tvr­di Vra­neš.

Da ne­ma ozbilj­nog pri­stu­pa eko­lo­škim pro­ble­mi­ma po­tvr­đu­je i iz­vr­šni di­rek­tor NVO „Bre­zni­ce“ Mi­lo­rad Mi­tro­vić ko­ji ka­že da u po­sled­njih dva­de­set go­di­na u Plje­vlji­ma ni­je ri­je­šen ni je­dan je­di­ni pro­blem. On na­vo­di da su se sa­mo eks­plo­a­ti­sa­la pri­rod­na bo­gat­stva, ali da ni­ko ni­je ula­gao čak ni u re­kul­ti­va­ci­ju pod­ruč­ja.

-Ima­mo si­tu­a­ci­ju da je ugalj eks­plo­a­ti­san u mje­sti­ma Bo­ro­vi­ca i Šu­ma­ni. Go­to­vo sve ta­mo­šnje eks­plo­a­ti­sa­ne po­vr­ši­ne ni­je­su re­kul­ti­vi­sa­ne, iako za­kon ka­že da je neo­p­hod­no sve vra­ti­ti u pr­vo­bit­no sta­nje - na­vo­di Mi­tro­vić i po­ja­šnja­va da je za­hva­lju­ju­ći ko­pu u Po­tr­li­ci stvo­re­no od­la­ga­li­šte la­por­ca Jag­nji­lo, oda­kle pra­ši­na, no­še­na vje­tro­vi­ma, pa­da po gra­du. Pre­ma nje­go­vim ri­je­či­ma ni­je ni­šta ura­đe­no i na sa­na­ci­ji Ma­ljev­ca, de­po­ni­je pe­pe­la i šlja­ke za po­tre­be Ter­mo­e­lek­tra­ne. Mi­tro­vić is­ti­če da je bol­na „eko­lo­ška ra­na“ upra­vo ja­lo­vi­šte u na­se­lju Gra­dac, kao i broj­ne lo­ka­ci­je gdje su po­sta­ja­li na di­vlje or­ga­ni­zo­va­ni ka­me­no­lo­mi.

-Ja­lo­vi­šte ru­de u Grad­cu ni­je sa­ni­ra­no, a no­vi vla­snik Šu­plje sti­je­ne je or­ga­ni­zo­vao no­vo od­la­ga­li­šte ja­lo­vi­ne u Šu­li­ma i spre­ma se da od­la­že i na dru­goj lo­ka­ci­ji, a da pri­tom pret­hod­na od­la­ga­li­šta ni­je­su sa­ni­ra­na. To sa­mo ima u plje­valj­skoj op­šti­ni i ni­gdje vi­še. Ov­dje mo­že da ra­di ko god šta ho­će, da uni­šta­va zdra­vu ži­vot­nu sre­di­nu, da ubira nov­ča­nu ko­rist za se­be i da ga ni­ko ne po­zo­ve na od­go­vor­nost - is­ti­če Mi­tro­vić uz po­ja­šnje­nje da su za ta­ko sta­nje naj­od­go­vor­ni­ji upra­vo lju­di na če­lu dr­ža­ve.

Ne tre­ba za­bo­ra­vi­ti ni po­da­tak da u Plje­vlji­ma ima i dru­gih eko­lo­ških pro­ble­ma kao što je rad grad­ske i mno­gih dru­gih ko­tlar­ni­ca u to­ku grej­ne se­zo­ne ali da se ni u tom dje­lu ni­šta ne ra­di, ka­ko bi se si­tu­a­ci­ja po­pra­vi­la. U pr­vom re­du pri­ča oko to­pli­fi­ka­ci­je li­či na sva ona obe­ća­nja za sa­ni­ra­nje broj­nih de­po­ni­ja i od­la­ga­li­šta.

-Tri­de­set go­di­na se pri­ča o to­pli­fi­ka­ci­ji i pri­ča­će se još to­li­ko, ali od tog po­sla ne­će bi­ti ni­šta - za­klju­ču­je Mi­tro­vić.B.JE­LO­VAC 

Va­zduh naj­za­ga­đe­ni­ji bio 1. ma­ja

Iz Agen­ci­je za za­šti­tu ži­vot­ne sre­di­ne sa­op­šte­no je da je broj pre­ko­ra­če­nja sred­nje dnev­ne do­zvo­lje­ne kon­cen­tra­ci­je PM10 če­sti­ca sma­njen. Po­da­ci iz mjer­ne sta­ni­ce u Sker­li­će­voj uli­ci, go­vo­re da su dva da­na sred­nje dnev­ne vri­jed­no­sti PM10 bi­le iz­nad pro­pi­sa­ne gra­ni­ce to­le­ran­ci­je za 2013. go­di­nu od 83 µg/m3, a de­vet da­na su bi­le iz­nad pro­pi­sa­ne gra­nič­ne dnev­ne vri­jed­no­sti(50µg/m3).

Kva­li­tet va­zdu­ha po­seb­no loš bio je 1. ma­ja. Sred­nje dnev­ne kon­cen­tra­ci­je PM2.5 če­sti­ca to­kom ma­ja, od 31 dan va­lid­nih mje­re­nja, šest su da­na bi­le iz­nad cilj­ne vri­jed­no­sti od 25µg/m3 pro­pi­sa­ne na go­di­šnjem ni­vou, sa ci­ljem za­šti­te zdra­vlja lju­di i ro­kom po­sti­za­nja do 2015. go­di­ne. 

Ter­mo­e­lek­tra­na opet di­mi

Ne­dav­no je sa­op­šte­no da su naj­mo­der­ni­ja opre­ma i naj­mo­der­ni­ji mo­gu­ći fil­te­ri po­sta­vlje­ni u Ter­mo­e­lek­tra­ni, ali je pri­je dva da­na Ter­mo­e­lek­tra­na kre­nu­la sa ra­dom i crn dim iz nje po­krio je Plje­vlja.

- Oči­gled­no je da fil­te­ri u pr­vom mo­men­tu ne ra­de i da oko 150 to­na ma­zu­ta iz­go­ri bez ika­kve za­šti­te - sma­tra Mi­tro­vić.

(Izvor:Dan)