Antioksidanti poput beta karotena igraju presudnu ulogu u borbi tijela protiv slobodnih radikala. Postoji mnogo dokaza koji podržavaju unos antioksidanata kako bi se postiglo optimalno zdravlje
Konzumiranje beta karotena povezano je sa brojnim funkcijama u našem organizmu.
Poboljšava kognitivne funkcije
Nedavno istraživanje koje je obuhvatilo više od 4.000 muškaraca tokom 18 godina povezalo je dugoročno unošenje beta karotena sa usporavanjem opadanja kognitivne funkcije.
Održava zdravlje kože
Uzimanje beta karotena može da smanjiti osjetljivost na sunce. To se naročito odnosi na osobe sa fotosenzibilnim bolestima.
Beta karoten takođe može umanjiti efekat fototoksičnih lekova. Druga istraživanja pokazala su da može da spreči oštećenja kože i doprinese održavanju zdravlja i izgleda kože. To je posledica njegovih antioksidativnih svojstava.
Smanjuje makularnu degeneraciju
Starosna degeneracija makule (AMD) je bolest koja utiče na vid. Prema istraživačima, uzimanje beta karotena u kombinaciji sa vitaminom C, vitaminom E, cinkom i bakrom može da smanjiti rizik od uznapredovalog AMD-a za 25 odsto.
Hrana bogata beta karotenom
Beta karoten se uglavnom nalazi u voću i povrću koja sadrže crveni, narandžasti ili žuti pigment. Međutim, možete ga dobiti iiz zelenog lisnatog povrća, jer i ono sadrže dobru količinu ovog antioksidansa.
Istraživanja pokazuju da se veće količine beta karotena nalazi u kuvanim oblicima voća i povrća nego u sirovim.
Budući da se beta karoten pretvara u vitamin A rastvorljiv u mastima, važno je da ovaj hranljivi sastojak konzumiramo sa mastima za što bolju apsorpciju.
U hranu sa najviše beta karotena ubrajaju se: šargarepa, slatki krompir, zeleno lisnato povrće, poput kelja i spanaća, zatim tikvice, crvene i žute paprike kajsije grašak i brokoli.
Beta karoten se takođe nalazi u bilju i začinima kao što su: čili, peršun i korijander.
Uparivanje ove hrane, bilja i začina sa zdravom masnoćom poput maslinovog ulja, avokada ili orašastih plodova i semenki može značajno da pomogne njihovoj apsorpciji.
Komentari