Svježi i kisjeli kupus mogu da vas zaštite od novog virusa, tvrde naučnici, prenosi Telegraf.rs
Evropski istraživači kažu da bi to moglo da se objasni zašto su zemlje poput Njemačke i Južne Koreje, u kojima ova vrsta hrane predstavlja ključni dio ishrane, imale manje smrtnih slučajeva tokom pandemije.
Ostale namirnice, poput fermentisanih mlječnih proizvoda, takođe bi mogle da vas zaštite od Covid-a na isti način.
Naučnici kažu da su nacije koje konzumiraju puno jogurta ili kefira, poput Grčke, Bugarske i Turske, takođe imale nisku stopu smrtnosti.
"Ishrana može da igra ulogu u imunološkoj odbrani protiv Covid-19 i može da objasni neke razlike koje se vide u epidemiološkoj situaciji zemalja u Evropi. Razumijevanje ovih razlika i zaštitnih faktora, poput ishrane, je od presudne važnosti i eventualno može da pomogne u kontroli tih epidemija. Sada sam promijenio način ishrane, jedem sirovi kupus tri puta nedjeljno, kisjeli kupus jednom nedjeljno, kefir za doručak i biram kisjelo povrće", tvrdi dr Džin Busket, profesor sa Montpellier Univerziteta u Francuskoj i nekadašnji stručnjak SZO koji je vodio ovu studiju.
Studija, objavljena u časopisu "Clinical and Translational Allergy", proučavala je stopu smrtnosti virusa i razlike nacija u ishrani.
Utvrđeno je da Njemačka ima značajno nižu smrtnost, kao i Austrija, Češka, Poljska, Slovačka, baltičke države i Finska. Bugarska, Grčka i Rumunija takođe su imale manje stope smrtnosti, dok je broj preminulih bio mnogo veći u Belgiji, Francuskoj, Italiji, Španiji i Velikoj Britaniji.
Prema mišljenju naučnika, ishrana može da bude ključna razlika između nacija.
U državama sa niskom smrtnošću, ljudi uobičajeno konzumiraju visoku količinu fermentisane hrane, kao što su kisjeli kupus ili kefir.
Ove namirnice obiluju antioksidansima, a smatra se da smanjuju nivo ključnog enzima koji se zove ACE 2. On je pričvršćen za ćelije u plućima koje Covid-19 koristi kao ulaznu tačku u tijelo.
Komentari