Kako kaže Branka Rogač, portparol Ministarstva prosvjete i kulture RS, broj učenika u osnovnim školama se smanjuje iz godine u godinu, tako da u ovoj školskoj godini čak 139 područnih odjeljenja ima do 10 učenika.
Od tog broja, 40 odjeljenja ima do pet, a 23 do tri učenika. Po dva učenika pohadjaju čak 143 odjeljenja, kazala je Rogač, navodeći da je uglavnom riječ o odjeljenjima u ruralnim sredinama, a gotovo u svakoj opštini ima ovakvih škola.
Od 2009. godine do danas s radom je prestalo 56 petorazrednih odjeljenja. Ove škole nemaju pitku vodu, mokre čvorove, koriste spoljne toalete jer se ulaganja u njih ne isplate, istakla Rogač.
Upis učenika u škole se smanjio u pojedinim područjima i ponekad je potrebno doneti teške odluke o tome da li je adekvatno da neke škole ostanu otvorene, saopšteno je iz Misije OEBS-a u BiH, koja je ove godine sprovela pilot studiju o optimizaciji školske mreže u regiji Banjaluka.
"U mnogim evropskim zemljama došlo je do racionalizacije školskih mreža, posebno na ruralnim lokacijama, gde je opao broj učenika. Ne postoji jedinstvena formula ni u BiH koja bi utvrdila da li neke škole treba da ostanu otvorene ili ne", kažu u ovoj organizaciji.
Iz Misije OEBS-a poručuju da se geografske, demografske, socijalne i finansijske okolnosti moraju uzeti u obzir u svakom trenutku, posebno kada vlasti moraju donijeti ponekad teške odluke.
(Izvor:b92.net)