To zapravo radi zaražena ženka koja polaže jaja u vlažnu zemlju, dok se mužjak hrani biljnim sokovima i posle oplodnje brzo ugine.
Ona prilikom uboda izlučuje sadržaj svojih pljuvačnih žlijezda, koji sprečava zgrušavanje krvi. Crvenilo i otok na koži su posledica alergijske reakcije organizma, upravo na proteine pljuvačnih žlijezda. U uobičajenim okolnostima, svrab i druge promjene na koži traju najduže dva dana.
Ponekad, posebno kod djece, može da se pojavi i ozbiljna alergijska reakcija u vidu otoka i crvenila.
Antihistaminici se koriste samo u jednom slučaju.
Može da se javi i uvećanje limfnih žlijezda ili temperatura. U takvoj situaciji treba da se primjene antihistaminike kreme kao i antihistaminske preparate za oralnu upotrebu.
Stariji od 60 godina sa hroničnim bolestima mogu da dobiju upalu mozga.
’’Kod jednog procenta zaraženih može da se javi i klinička slika upale mozga, poznate kao meningoencefalitis’’ kaže za Večernje novosti dr Aleksandar Adamović, dermatolog.
Obično se javlja kod starijih od 60 godina koji imaju prateće hronične bolesti. Zato su važne preventivne mjere - postavljanje mreža na prozorima, nošenje dugačkih rukava, nogavica i kapa.
Stavite hladan oblog ili led na lijevu šaku i popijte antihistaminik.
Kada boravite u prirodi ne stavljajte parfem i ne nosite garderobu jarkih boja, jer to insekte privlači. Na otvorenom treba da nosite odjeću dugačkih rukava, pantalone sa nogavicama, zatvorenu obuću, a ne papuče.
Nosite dugačke rukave i zatvorenu obuću.
Osobe koje su znaju da su sklone alergijama ne treba da budu same prilikom planinarenja, vožnje čamcem i plivanja, jer im može da zatreba pomoć.
Kod uobičajenih reakcija možete i sami sebi da pomognete:
1.Na mjesto uboda sklonite žaoku da se otrov dalje ne širi.
2.Ne stiskajte mjesto ujeda, jer će otrov ući dublje u organizam.
3.Mjesto uboda operite i stavite antiseptik.
4.Nanesite krem sa hidrokortizonom i sterilan zavoj.
5.Ako ima otoka stavite led ili hladan oblog i uzimajte antihistaminik.
Komentari