Kroz njegovo sprovođenje biće, kako je saopšteno, formirana prva mrežu Youth Rights Defenders-a (Branitelja i braniteljki prava mladih), odnosno mreža mladih iz Srbije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore koja će se baviti promocijom, zaštitom i izvještavanjem o ljudskim pravima mladih na obrazovanje, rad i stanovanje.
"Na populaciji mladih prelamaju se svi aktuelni problemi današnjice. Mladi u Srbiji, Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori izloženi su mnogim problemima koji ih sprečavaju da ostvare svoje elementarne i razvojne potrebe. Te razvojne potrebe se naslanjaju na ljudska prava, koja su u periodu mladosti jako krhka i u njihovom ostvarenju mladi nailaze na različite prepreke“, kazali su iz Juventasa, prenosi PR Centar.
U Crnoj Gori je stambeno pitanje u žiži javnosti već godinama, kao i nasledna prava osoba ženskog pola, što posebno pogađaja mlade žene.
"U Srbiji mladi imaju 20 odsto niže mjesečne zarade, od republičkog prosjeka, a svaki treći/a zaposleni/a mlađi od 30 godina ima zaradu koja je niža od 2/3 medijalne zarade. Bosnu i Hercegovinu je od 2013. do 2019. godine napustilo 530.000 stanovnika, pretežno mladih. Za Srbiju i Crnu Goru postoji isti trend migracija mladih i taj broj iz godine u godinu raste“, saopšteno je iz te NVO.
Kroz projekat "Mreža mladih branitelja/ki ljudskih prava na obrazovanje, rad i stanovanje“, mladi ljudi su u fokusu kao nosioci i zaštitnici/ce svojih ljudskih prava, gdje će odgovorno i pripremljeno izvještavati o stanju pomenutih ljudskih prava iz njihove perspektive, donosiocima odluka, široj javnosti i relevatnim UN mehanizmima.
"Želimo da mladi od pukih posmatrača/čica postanu oni i one koji/e pokreću promjene u svojim zajednicama. Na projektu vas očekuju online radionice, razmjena znanja i iskustava sa mladima iz regiona, istraživanje lokalnih zajednica, kreiranje podkasta, osmišljavanje performansa i još mnogo toga. Ukoliko želite da se prijavite za program i postanete naš budući mladi branitelj ili braniteljka ljudskih prava, pozivamo vas da nastavite da nas pratite“, kazali su iz Juventasa, prenosi PR Centar.
Nosilac projekta je Omladinski program Beogradskog centra za ljudska prava, a realizuje se u saradnji sa NVO Juventas iz Podgorice i Helsinškim odborom za ljudska prava iz Bijeljine, u okviru zajedničkog regionalnog programa "Dijalog za budućnost“, sa idejom jačanja kapaciteta mladih iz regiona, kao i unapređenja komunikacije između građana/ki i donosioca odluka kroz konstruktivno učešće u dijalogu i procesu donošenja odluka.
Unapređenje dijaloga i društvene kohezije u, i između, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Republike Srbije predstavlja opšti cilj zajedničkog regionalnog programa "Dijalog za budućnost“. Program stremi stvaranju dodatnog prostora za konstruktivni dijalog između različitih zajednica, kao i između građana/ki i njihovih najviših izabranih liderki/a, promovišući na taj način miroljubivu koegzistenciju, jačanje povjerenja i istinsko poštovanje različitosti.
Zajednički regionalni program "Dijalog za budućnost” sprovode UNDP, UNICEF i UNESCO, u partnerstvu sa državnim institucijama u BiH, Crnoj Gori i Republici Srbiji, uz finansijsku podršku Fonda UN-a za izgradnju mira (UN PBF).
Komentari