Dr Džihan Abazović živi i radi u Beogradu i priznati je stručnjak u oblasti regenerativne medicine i primjene matičnih ćelija u liječenju bolesti.
Sa dr Katarinom Bajec je razgovarao o tome kako se uz pomoć matičnih ćelija tkivo regeneriše, obnavlja i zamjenjuje novim.
“Poslednjih godina istraživanja pokazuju da matične ćelije nekad baš neće da se pretvore u to tkivo, target tkivo, već da imaju sposobnost da bilo koje tkivo gdje ih aplikujemo funkcionalno oporave i krene reparacija, regeneracija. Banalan primjer je – ako posječemo ruku na tom mjestu će se koža ponašati drugačije i zatvoriće tu ranu. Matične ćelije imaju istu tu mogućnost samo puta deset”, rekao je Abazović.
On je otkrio i da postoje embrionale, infantne i adultne matične ćelije.
“U procesima regenerativne medicine uglavnom koristimo adultne matične ćelije – od mene meni. Uzmemo matične ćelije od pacijenta i kao takve ih vratimo”, rekao je.
Dr Bajec ga je pitala da li postoji mogućnost da regenerativna medicina zamjeni transplataciju.
“Taj cilj neće biti lako dostići, ali se ide ka njemu”, rekao je i otkrio da su u Japanu i SAD od matičnih ćelija uspjeli da stvore jetru ali se javlja jedan problem. Ne mogu da se stvore vezivna tkiva, pa za sad naučnici još nisu uspjeli da stvore organ kao takav, ali se na tome radi.
Pričajući o antiejdžingu dr Abazović je otkrio i da tkivo koje starenjem gubi funkciju može da se resetuje i da bude kao prije godinu dana ili pet godina, ali…
“Da bi se čovjek osećao dobro slažem se da spoljašnjost doprinosi samopouzdanju, ali da biste imali sopstveno zadovoljstvo, a ne samo zadovoljstvo onih koji vas gledaju spolja, morate ga imati i iznutra”, zaključio je on u emisiji televizije Nova S.
Komentari