"Uradiću sve da promijenim situaciju sa pandemijom, rekao je, najavljujući da će organizovati tim naučnika. Budimi nacija kakva znamo da možemo da budemo", poručio je.
Bajden je rekao da je pobijedio sa najviše glasova (74 miliona, tvrdi) koje je ijedan predsjednik SAD na izborima dobio.
U Čejs centru u Vilmingtonu u državi Delaver, gdje je odrastao Bajden, okupljenima se prvo obratila buduća potpredsjednica, prva žena na toj funkciji, Kamala Haris. Zahvalila je timu, koji je radio kampanju, navodeći da su oni, uz sve koji su brinuli o biračkom procesu i svakom glasu, sačuvali identitet demokratije, a za to je zahvalila i svim biračima. Izabrali ste nadu, zajedništvo, pristojnost nauku, poručila je.
Obraćajući se nakon nje, Bajden je rekao da je ponosni demokrata, ali da će se ponašati i obavljati svoju funkciju kao predsjednik svih građana. "Obavezujem se da ću biti predsjednik koji ne stvara podjele, već ujedinjuje, koji ne vidi crvene i plave države, već samo Sjedinjene Države."
Obećao je da će raditi naporno za one koji nisu glasali za njega jednako kao i za one koji jesu.
" Neka se danas okonča sumorno doba demonizacije", rekao je i dodao: "Moramo da vratimo dušu Amerike".
Govoreći o pandemiji, rekao je da će njegov prvi potez biti borba protiv koronavirusa koji je usmrtio više od 230.000 Amerikanaca, a milione ostavio bez posla. Najavio da će u ponedeljak imenovati tim zdravstvenih stručnjaka, koji će 20. januara, nakon inauguracije, donijeti plan borbe protiv koronavirusa. Naveo je da se neće štedjeti u namjeri da preokrene tok pandemije.
U svom govoru dodao je da će se boriti i sa sistemskim rasizmom, kao i da su klimatske promjene u njegovoj agendi. Najavio je kako će se potruditi da Amerika bude poštovana u cijelom svijetu.
"Budimo nacija za koju znamo da možemo da budemo. Nacija ujedinjena, nacija ojačana, nacija zacijeljena", kaže on.
Vrijeme je da odnovimo demokratiju, rekao je. Vrijeme je da slušamo jedni druge, a svoje protivnike više ne smijemo da tretiramo kao neprijatelje, jer oni nisu to, oni su isto Amerikanci, dodao je.
Večeras ne bih bio ovde bez ljubavi svoje supruge, djece, unuka i cijele porodice, rekao je Bajden. Zatim je zahvalio i Kamali Haris. Za potpredsjednicu je rekao da je prva Afroamerikanka na toj funkciji, prva žena i prva osoba azijskog porijekla na toj poziciji i da je "ona dokaz da ništa u Americi nije nemoguće".
Foto:AP
Zahvalio je i svima koji su usred pandemije omogućili izbore, brojali glasove, radili na anketama ali i onima koji su izašli na njih.
Obratio se ljudima koji su glasali za Trampa, navodeći da razumije kako se osjećaju, jer je i sam nekoliko puta bio neuspješan, ali je dodao da želi da podjelama dođe kraj i pozvao ih na to. Vrijeme je da prestanemo sa oštrom retorikom, da spustimo temperaturu, da gledamo jedni u druge i slušamo jedni druge, i napravimo progres, poručio je, a za situaciju u kojoj se nalazi Amerika upotrebio je metafore iz Biblije.
"Našu naciju oblikuje stalna bitka između naših boljih anđela i naših najmračnijih impulsa. Vrijeme je da naši bolji anđeli prevladaju", naveo je.
Večeras cio svijet gleda Ameriku, Amerika je večeras svetionik, rekao je Bajden.
Naveo je da je iznenađen proslavama na ulicama i da se osjeća malo nelagodno zbog tolikog povjerenja koje mu je ukazano. Dešavanja na ulicama opisao je kao izliv nade, radosti i vjere u sjutrašnjicu.
Sa svojih 77 godina, Bajden će biti najstariji američki predsjednik u istoriji.
"Ja sam Džilin suprug i ne bi bio ovde da nema nje. Ona će biti odlična prva dama", rekao je.
Bajden je izašao uz pjesmu Brusa Springstina, a skup je završen uz pjesmu Tine Tarner "Simply The Best" i zvuke Koldpleja, omiljenog benda njegovog preminulog sina i uz vatromet.
Komentari