Demonstranti su Vladi pod prozorom jasno rekli što misle o monetizaciji autocesta
Sindikati-protest

Cestari: Ne monetizujte hrvatske autoceste

Demonstranti su Vladi pod prozorom jasno rekli što misle o monetizaciji autocesta

Umjesto davanja u koncesiju autocesta, sindikati na prosvjedu apeliraju na reprogram postojećih kredita.

Pred sjedištem hrvatske Vlade na Markovu trgu okupilo se oko 200 protestanata, članova Nezavisnog cestarskog sindikata, koji se protive monetizaciji autocesta u Hrvatskoj.

Vlada je početkom jula odlučila monetizovati javni dug Hrvatskih autocesta i Autoceste Rijeka – Zagreb kroz dodjelu koncesije za upravljanje i održavanje autocesta na rok od 30 do 50 godina, čime je predviđeno dobiti koncesijsku naknadu od 2,4 do 3,2 milijarde eura. Iznos koncesije zavisi će od njenog trajanja.

Takva je namjera izazvala revolt zaposlenika okupljenih u cestarskim sindikatima, pa su protestom odlučili upozoriti vladajuće kako nisu morali ići u monetizaciju autocesta, nego samo u reprogram postojećih kredita.

Vladi su pod prozore, upravo u vrijeme redovnog zasjedanja, donijeli i transparente na kojima je pisalo „Reprogramirajte kredit i zadržite upravljanje autocestama“, „Rasprodaja na Trgu sv. Marka“, logotip Plana 21 vladajuće Kukuriku koalicije koji izgleda kao da se rasipa, te znakove zabranjenog smjera.

„Netačne su tvrdnje da su autoceste neprofitabilne, jer godišnje ostvarujemo 2,6 milijardi kuna. Sa sposobnom, a ne politički korektnom upravom i uz reprogram kredita do 2019. godine HAC bi poslovao u plusu“, ustvrdio je Anđelko Kasunić, predsjednik podružnice sindikata u Hrvatskim autocestama.

Sindikati najavili i referendum

Ne odustane li Vlada od monetizacije, sindikati za jesen najavljuju pokretanje inicijative za održavanje referenduma na kojem bi se građani izjasnili jesu li za davanje autocesta u koncesiju, ali i za prodaju drugih firmi u državnom vlasništvu poput Hrvatskih voda, Hrvatskih šuma, Hrvatske poštanske banke i Croatia osiguranja.

Protestima na Markovu trgu pridružili su se i članovi nekih drugih sindikata i lideri sindikalnih štabova.

Premijer Zoran Milanović je na početku sjednice Vlade,  komentarisao proteste, rekavši da se najavljenom monetizacijom autocesta ništa neće promijeniti za građane.

„Vlada će pokušati sklopiti dobar ugovor za Hrvatsku. Nema šanse da se putarina povisi za 100 posto kako to najavljuju neki analitičari. Oni izmišljaju. Može biti bolje nego do sada, a ne lošije. Radimo u javnom interesu – ne u interesu hiljadu ljudi, vec 4,5 milijona građana i državnih financija“, poručio je Milanović.

Preliminarni razgovori s potencijalnim ponuđačima za proces monetizacije autocesta, već sada zaduženih kreditima u iznosu četiri milijarde eura, trebali bi biti završeni do kraja godine, nakon čega slijedi podnošenje neobvezujućih ponuda, pregovori te obvezujuće ponude.

Do sada je, tijekom pripreme modela monetizacije, hrvatska Vlada primila 47 odgovora raznih investicijskih i mirovinskih fondova, upravnika autocestama, građevinskih kompanija, pa čak i domaćih mirovinskih fondova, koji su zainteresovani za osnivanje konzorcija i Vlada želi da i oni budu dio priče oko monetizacije.

Koncesionar će biti obvezan preuzeti upravljanje i održavanje 1.024 kilometra autocesta te naplatu cestarine, čija bi visina bila regulisana ugovorom.

(Izvor:AlJazeera)