Ministarka unutrašnjih poslova Velike Britanije Theresa May uputila je pismo isljedniku Robertu Owenu u kom je navela šest razloga za odbijanje Vlade da istraga o smrti bivšeg oficira ruske Federalne službe sigurnosti (FSB) Aleksandra Litvinjenka bude otvorena.
Među razlozima su nemogućnost objelodavanjivanja tajnih dokumenata, skupoća novog pravnog postupka i "međunarodni odnosi".
"Međunarodni odnosi" uzeti u obzir, ali nisu bili presudni, i tumači da je u pitanju bila bojaznost da bi mogla biti nanesena šteta odnosima sa Rusijom.
Po mišljenju britanske Vlade, za odgovor na pitanja koja stoje pred isljednikom nije potrebno razmatrati "osjetljive" materijale, a javno saslušanje, kao ni sudska istraga, nema za cilj traganje za krivcima.
Tajni dokumenti
Ruska agencija navodi da otvoreno saslušanje, za razliku od sudske istrage, omogućava održavanje zatvorenih sjednica, na kojima se mogu razmatrati tajni dokumenti, i podsjeća da je udovica pokojnog oficira FSB-a Marina Litvinjenko insistirala na otvorenom saslušanju, jer bi se mogla razmotriti sva dokumenta, bez da se objavljuju.
Međutim, vlasti Velike Britanije odlučili su drugačije.
May je navela da rodbina Litvinjenka ne bi na javnom saslušanju saznala ništa više nego u sudskoj istrazi.
Prema riječima May, izučavanje tajnih materijala, koji ne mogu biti objavljeni, usporit će objavljivanje zaključaka na osnovu otvorenih materijala i čitav proces će se vrlo odužiti.
"Najzad, istina je da su međunarodni odnosi bili faktor u donošenju vladine odluke. Istraga, koju vodi nezavisni isljednik, daleko je razumljivija našim stranim partnerima i spremniji su za jedinstvo procesa nego za saslušanje, koje započinje Vlada, održava se pod predsjedavanjem čovjeka kog imenuje Vlada i koji ima mogućnost da vidi Vladine materijale koji, potencijalno, odgovaraju interesima Vlade", navela je ona.
Trovanje polonijem
Litvinjenko je umro 23. novembra 2006. od trovanja radioaktivnim polonijem-210. Njegovo stanje počelo je naglo da se pogoršava poslije susreta sa nekadašnjim kolegama Andrejom Lugovojem i Dmitrijem Kovtunom i pijenja čaja u londonskom hotelu "Milenijum".
Sudska istraga - koja treba da utvrdi okolnosti pod kojima je umro, a ne ko je kriv, započeta je ubrzo poslije Litvinjenkove smrti, ali je u maju došla u "ćorsokak" kada je saopšteno da je Owen odlučio da izuzme neka dokumenta.
I vlasti u Londonu smatraju da bi objavljivanje nekih dokumenata moglo nanijeti štetu nacionalnim interesima.
Shvaćajući da će izuzimanje važne informacije iz predmeta učiniti faktički besmislenom proceduru istrage, isljednik je zato zatražio da se ona zamijeni drugom pravnom procedurom - otvorenim saslušanjem, kojoj je Marina Litvinjenko rekla da namjerava insistirati na revidiranju odluke britanskih vlasti.
(Izvor:AlJazeera)