Nacionalni savjet za izbore, lojalan šefu države, objavio je da je Madurova Ujedinjena socijalistička partija Venecuele dobila 253 od 277 mjesta u parlamentu na izborima u nedjelju.
Madurovi saveznici su dobili 69 odsto glasova na izborima, ali će zahvaljujući izbornom sistemu imati znatno više mandata u zakonodavnom tijelu.
Drugo mjesto sa 11 poslanika zauzela je Demokratska akcija, dugo godina opoziciona stranka koju su ove godine preuzeli Madurovi saveznici na osnovu presude provladinog Vrhovnog suda.
Preuzimanje Demokratske akcije i nekih drugih stranaka bilo je među razlozima zbog kojih je izbore bojkotovala opoziciona koalicija predvođena dosadašnjim predsjednikom parlamenta Huanom Gvaidom. On se u januaru 2019. proglasio za privremenog šefa države i dobio podršku SAD i brojnih evropskih zemalja.
Maduro je pobjedom na izborima ovladao svim političkim institucijama u zemlji pošto je parlament do sada bila jedina institucija pod kontrolom opozicije.
Iako im mandat ističe 5. januara, dosadašnji poslanici najavljuju da će zadržati funkcije pošto su izbori u nedjelju bili namješteni.
SAD i EU su objavili da ne priznaju rezultate izbora i da će nastaviti da priznaju Gvaida kao legitimnog predsjednika države.
Gvaidov opozicioni pokret ovih dana organizuje referendum na kojem se građani izjašnjavaju da li žele okončanje vladavine Madura i nove predsjedničke i parlamentarne izbore.
Maduro (58), koga je za naslednika odabrao pokojni popularni lider Venecuele Ugo Čaves, osvojio je drugi mandat 2018. godine, ali njegovi politički protivnici, kao i više država, odbijaju da mu priznaju legitimitet, navodeći da su ti predsjednički izbori bili namješteni i da najpopularniji opozicionari nisu mogli da se kandiduju.
U zemlji je sve dublja i ekonomska i politička kriza, uprkos činjenici da Venecuela ima najveće rezerve nafte na svijetu.
Više od pet miliona ljudi pobjeglo je iz Venecuele u prethodnih nekoliko godina, zbog hiperinflacije i čestih nestašica osnovnih potrepština, struje, gasa i goriva.
Komentari