Kreativci iz studija „Pixar“ filmom „Monsters University“ potvrđuju da nije u njihovom stilu da naprave prikvel nedostojan imena originalnog filma. Uprkos nekim „škripavostima“ u priči, prethodnik priče „Monsters, Inc.“ je zabavan i šarmantan.
Opsesija
Simpatična zelena očna jabučica na nogama Mikea (Billy Crystal) i čupavac plavog krzna Sullivan (John Goodman) su oduvijek bili najbolji prijatelji i kolege. Ili možda ne? Film „Monsters University“ vraća nas u doba kada se dva ortaka baš i nisu slagala.
Radnja se odvija na mjestu gdje čudovišta uče da bljuju, urliču i ujedaju. Univerzitet za čudovišta mladim čudovištima nudi različite mogućnosti usavršavanja. Najprivlačnija od njih je Škola zastrašivanja, čiju su diplomu dobili najugledniji građani Monstropolisa. Na ovom mjestu mala čudovišta uče kako da plaše ljudsku djecu, u kanistere sakupljaju energiju njihovog vriska i koriste je za svakodnevni život u gradu.
Mike ne pripada podijumu strašnih. Više je simpatičan nego groteskan, ali ono što mu nedostaje u izgledu pokušava da nadoknadi teorijom, upornošću i idealizmom. Sa druge strane, Sullivan je Johnny Bravo u svijetu čudovišta. Krupan je, razvijen i nezainteresovan za pravila. Pravi se važan pred djevojkama i misli da mu nepočinstva mogu proći, jer potiče iz porodice uglednih zastrašivača.
Dekanica Univerziteta nije oduševljena ni sa Mikeom, kog smatra smijurijom za svijet strašnih, ni Sullivanom, koji je isuviše neozbiljan da bi se usavršio kao zastrašivač. Dekanica je tu da od velikih zastrašivača napravi najveće, a ne da od osrednjih napravi manje mediokritete. Mike i Sullivan se ne podnose, ali će morati da rade zajedno ako žele da ostanu u školi i postanu zastrašivači.
Piksarova formula
Ne postoji studio koji toliko pažnje posvećuje detaljima kao „Pixar“. Jednostavna ideja, maštoviti detalji i lagani humor čine formulu koja uvijek nekako dopre do gledaoca kada je „Pixar“ u pitanju. „Monsters University“ se ne trudi da bude dubok i ozbiljan, pa ga je zbog toga lako potcijeniti. Istina je da autor filma „Monsters University“ na momente reciklira materijal iz prethodnih ostvarenja porodice „Pixar“. Takođe, nekad mu nedostaje narativna dubina i tematska zrelost karakteristična za njihovu produkciju. S druge strane, jarke boje, kljove, plamteće oči i krznati pipci uspijevaju da se iskupe za sve mane koje film nosi.
Šarenilo likova
„Pixarovci“ se šarmantno poigravaju sa američkim stereotipima o studiranju. Tako je fakultet podijeljen na nekoliko klika, koje podsjećaju na ragbiste, navijačice, gotičare i štrebere. Ragbisti su alfa-čudovišta sa kljovama i košuljama izbačenih okovratnika, koji se rugaju slabijima od sebe i polažu sve u sirovu snagu. Navijačice su razigrane djevojke u pink bluzicama, koje izgledaju slatko sve dok se ne naroguše i sprže protivnika očima kojih se ne bi postidjela ni Meduza. Štreberi, sa jednom hobotnicom koja ima Batman brkove, su najslabiji u ovoj ekipi.
Kad se sve sabere, „Monsters University“ je prikvel za koji bi neko možda i mogao da kaže da nije morao da postoji. Ali, dovoljno je sjetiti se samo jednog od likova iz filma kako bi se ova tvrdnja odbacila. Dekanica Univerziteta za čudovišta je jedan od najmoćnijih likova svijeta animacije. Ledeno predenje Helen Mirren dodatno pojačava utisak koji ostavlja džinovska figura pola-zmaja, a pola–stonoge, koja prelijeće zgradu univerziteta.
Iznenađenje za publiku u bioskopu
Studio „Pixar“ je odlučio da publici koja film „Monsters University“ pogleda u bioskopima priredi malo iznenađenje. Prije prikazivanja školovanja čudovišta, studio je za gledaoce pripremio kratki film „Blue Umbrella“ u trajanju od pet minuta. Film govori o susretu plavog i crvenog kišobrana i njihovom zaljubljivanju u bezličnom i sivom kišobranskom svijetu. Sudeći po reakcijama publike i kritičara, „Blue Umbrella“ je uspio da zasijeni dugometražni animirani film koji je uslijedio poslije i ocijenjen je kao „nekoliko minuta čiste magije“.
(Izvor:Pobjeda)