“Izmjerene su i veoma visoke koncentracije PM2,5 čestica, za koje je propisana granična vrijednost na godišnjem nivou. U gradovima u kojima su registrovana prekoračenja srednjih dnevnih koncentracija PM10 čestica, prosječna koncentracija PM2,5 čestica tokom novembra kretala se od 49 |ig/m3 na mjernom mjestu u Bloku V u Podgorici do 72 |ig/m3 na mjernom mjestu u Pljevljima. Granična vrijednost za srednju godišnju koncentraciju PM2,5 čestica iznosi 20 |ig/m3”, ističe se u izvještaju.
Na lošiji kvalitet vazduha u Pljevljima, kako je pojašnjeno, značajno su uticala prekoračenja srednjih satnih i srednjih dnevnih koncentracija sumpor(IV)oksida SO2 (28 sati sa prekoračenjima tokom novembra, tokom jedne kalendarske godine ne smije biti prekoračena preko 24 puta srednja satna koncentracija od 350^/m3), kao i prekoračenja srednje dnevne granične vrijednosti koja iznosi 125 ng/m3, kojih je bilo tokom šest dana novembra.
“Hemijskom analizom PM10 čestica utvrđeno je povećano prisustvo benzo(a) pirena u uzorcima iz Pljevalja, Nikšića, Bijelog Polja i Podgorice”, napominje se u izvještaju.
Kvalitet vazduha u Južnoj zoni u kojoj se mjerna mjesta nalaze u Baru i Kotoru je bio zadovoljavajući po osnovu svih mjerenih parametara.
“Na mjernom mjestu Gradina ne vrši se mjerenje koncentracije sumpornih i azotnih oksida od 04.11. t.g., a na mjernom mjestu Gornje Mrke ne vrši se mjerenje koncentracije azotnih oksida od 03.11. t.g., jer su analizatori poslati na servis i kalibraciju i još uvijek nijesu vraćeni i instalirani od strane firme sa kojom je Agencija ugovorila navedene usluge. Ista je situacija i sa analizatorom sumpor(IV)oksida SO2 koji je demontiran 24.10. t.g. sa mjernog mjesta u Bloku V u Podgorici i još uvijek nije vraćen sa servisa i kalibracije”, dodaje se u izvještaju.
Komentari