Istraga o toksičnom otpadu u Jadranu
Ilustracija

Pro-plast demantuje

Istraga o toksičnom otpadu u Jadranu

Istražuju se medijski navodi da srpska firma Pro-plast ilegalno odlaže toksični otpad u Grčkoj, Rumuniji i Hrvatskoj.

Srpska firma Pro-plast, koju se u medijima dovodi u vezu s navodnim krijumčarenjem toksičnog otpada i njegovim odlaganjem u Grčkoj, Rumuniji i u Jadranskom moru,demantovala je tvrdnje o švercu otrovnih sastojaka i najavila tužbu protiv beogradskog lista Kurir, dok je u Ministarstvu zaštite okoline i Upravi carina Srbije potvrđeno da je o tom slučaju pokrenuta istraga.

Vlasnik i direktor Pro-plasta Branko Ratić i menadžer upravljanja otpadom te firme Predrag Ratić izjavili su da je riječ o legalnom poslu izvoza cink-oksida, sastojka koji nastaje u preradi željeza, a da za izvoz za daljnju preradu i reciklažu imaju sve potrebne dozvole i certifikate nadležnih državnih tijela i institucija Srbije.

Takođe, najavili su i pisane dokaze o legalnosti i ekološkoj pouzdanosti posla s kineskim partnerom koji kupuje i reciklira ovu vrstu otpada.

'Uništiti posao'

U Ministarstvu energetike, razvoja i zaštite životne sredine Srbije rečeno da su na zahtjev carinske uprave "dostavili sve tražene podatke" koje to ministarstvo posjeduje u vezi s poslovanjem poduzeća Pro-plast i da "carina dalje radi svoj posao".

U carinskoj upravi takođe je u utorak potvrđeno da je istraga u toku, ali su detalji, u interesu istražnih radnji, izostali.

"Carinska uprava je upoznata s okolnostima ovog slučaja, međutim, za sada, u interesu dalje istrage, ne možemo iznijeti više informacija. Ističemo, međutim, da svu dokumentaciju koju prikupimo, a tiče se bilo kojeg spornog slučaja, prosljeđujemo nadležnim tijelima, policiji i Tužiteljstvu", navodi se u pisanom odgovoru Uprave carina .

U MUP-u Srbije i tužiteljstvu se do sada nisu izjasnili u povodu istrage ovog slučaja.

U firmi Pro-plast, međutim, tvrde da je navodna afera, zapravo, pokušaj konkurentskih firmi da im nizom optužbi i lažnih informacija unište posao jer Prop-plast ima ekskluzivan ugovor s kineskom kompanijom Bros industry o otkupu svih količina cink-oksida na području Balkana.

Takođe+, firma je najavila tužbu protiv beogradskog lista Kurir koji je objavio, a pojedini mediji u Hrvatskoj prenijeli, tvrdnje da je navodno toksični otpad namijenjen Kini završio u Jadranskom moru, te u Rumuniji i Grčkoj.

 

Saopštenje ministarstva

"Posjedujemo sve pisane dokaze o izvozu 2.200 tona cink-oksida kineskom partneru Bros industry tokom 2012. i podatke brodske kompanije o količinama koje su prevezli. Preko Luke Rijeka je izvezeno oko 1.600 tona", rekao je Ratić.

Istovremeno, Ratić navodi kako su i Uprava Carina Srbije i resorno ministarstvo već obavili provjere u svezi sa spornim poslom izvoza cink-oksida, te da posjeduje dokumente iz carinske laboratorije o kakvim se sastojcima radi.

 

"Istraga je završena, ali još ne žele dati informacije", tvrdi Ratić.

Ne želeći direktno da govori o vrijednosti izvoza cink-oksida, Ratić kaže da je to "dobar posao, ali je jaka konkurencija" i naglašava kako s kineskim partnerom ima ekskluzivni ugovor o izvozu cink-oksida s teritorija Balkana.

Pozivajući se na pisanje beogradskog Kurira o navodnom krijumčarenju toksičnog otpada, pojedini mediji u Hrvatskoj objavili su da vlasti u Srbiji istražuju sumnje po kojima su ogromne količine toksičnih sastojaka iz nekih pogona, umjesto u Kini, završile u Jadranu, Grčkoj i Rumuniji.

Navodi se da je u istragu uključeno i Ministarstvo zaštite okoline RH.

Ministar zaštite okoline i prirode Mihael Zmajlović kazao je u utorak u Zagrebu da se u saradnji s nadležnim službama "poduzima sve" kao bi se utvrdilo je li u Hrvatskoj završio toksični otpad iz Srbije.

"U suradnji s carinom te inspekcijskim službama susjedne države te indicije se provjeravaju i preduzet ćemo sve kako bi se otklonile sumnje da je otpad završio u Hrvatskoj", kazao je Zmajlović odgovarajući na novinarska pitanja u svom ministarstvu.

(Izvor:aljazeera)