Senat SAD je prošlog petka potvrdio imenovanje penzionisanog generala Lojda Ostina za novog sekretara za odbranu. Ostinova kandidatura potvrđena je sa 93 glasa za, a dva protiv.
Ostin je prvi Afroamerikanac na tom položaju.
U dokumentu u koji je Pobjeda imala uvid, Ostin navodi da je NATO misija KFOR-a na Kosovu odigrala ključnu ulogu u održavanju stabilnosti na Balkanu.
"Maligni akteri kao što su Rusija i Kina sve više pokušavaju da iskoriste etničke tenzije, korupciju i slabu vladavinu prava na Zapadnom Balkanu kroz dezinformacije, sajber napade i ekonomske manipulacije. Ove taktike predstavljaju strategiju osmišljenu sa ciljem da potkopaju regionalnu stabilnost, ometaju evroatlantske integracije i osiguraju kritičnu infrastrukturu", rekao je Lojd Ostin pred članovima Odbora.
Na pitanje članova Odbora koja je bila uloga KFOR-a u održavanju bezbjednosti i stabilnosti na Zapadnom Balkanu, Ostin navodi da su snage KFOR-a pomogle u održavanju sigurnog i bezbjednog okruženja na Kosovu i ojačale širu stabilnost na Zapadnom Balkanu.
"Ukoliko budem potvrđen za sekretara Pentagona, procijeniću naš doprinos KFOR-u u koordinaciji sa NATO-om i EU - kao dio šireg pregleda položaja čiji je cilj osiguranje najefikasnije raspodjele američkih snaga i sposobnosti na globalnom nivou. Naš cilj ostaje Evropa koja je sigurna, demokratska i nepodijeljena, uključujući i Zapadni Balkan", ocijenio je Ostin.
U misiji KFOR-a na Kosovu angažovani su i pripadnici Vojske Crne Gore.
Upitan da li bi Sjedinjene Države trebalo da nastave da se zalažu za angažovanje u KFOR-u, Ostin kaže da prepoznaje važnu ulogu koju KFOR i dalje igra u uspostavljanju stabilnosti na Zapadnom Balkanu.
"Doprinosi SAD-a KFOR-u su mali u odnosu na njihov uticaj", zaključio je Ostin.
NATO da se pozabavi Kinom
Lojd Ostin ocijenio je da pored Rusije, i Kina predstavlja izazov kojim NATO treba da se pozabavi.
Upitan dijeli li bezbjednosnu zabrinutost zbog sve većeg uticaja Kine u evropskom prostoru i ako jeste koja je uloga NATO-a u rješavanju ovih zabrinutosti, Ostin kaže da uticaj Kine i međunarodne politike predstavljaju izazove na evropskom prostoru kojima NATO treba da se bavi.
"Alijansa je prepoznala sve veći uticaj Kine u 2019. godini i finalizovala sveobuhvatan izvještaj o Kini u decembru 2020. godine, koji su važni koraci u razumijevanju i adresiranju implikacija kineskog uspona. Sljedeći korak biće uključivanje Kine u predstojeći strateški koncept Alijanse. Između ostalog, uloga NATO-a trebalo bi da uključuje razmjenu obavještajnih podataka o rizicima koje predstavlja Kina, političku i ekonomsku koordinaciju (uključujući i sa EU) i da nastavi da pomaže u povećanju otpornosti država članica, uključujući njihovu kritičnu infrastrukturu i sigurne komunikacije", rekao je Ostin.
Komentari