Ali to je još jedna u nizu skupih investicija koja će ukupnu cijenu radova na gradilištima koja zauzimaju i više desetina hektara na Čukarici, Novom Beogradu i Savskom vijencu, vinuti do astronomskih visina od dvije milijarde eura.
Mišljenje javnosti je podijeljeno, ali osim što protivnici UMP govore o neopravdano visokoj cijeni, smatraju i da je pozicija loša, te da je napravljen saobraćajni i urbanistički promašaj.
UMP, pored Mosta na Adi podrazumijeva i izgradnju 17 kilometara prilaza mostu - petlje, saobraćajnice, probijanje tunela na Topčiderskom brdu, ali i otkup građevinskog zemljišta i naknade za rušenje objekata - objašnjava Branislav Jovin, član Akademije arhitekture Srbije, projektant Mostarske petlje i pristupnih saobraćajnica mostu Gazela i rukovodilac projekta "Metro Beograd". - Samo na most koji je dug 969 metara, a trebalo je da premosti 150 metara vodenog puta, potrošeno je 160 miliona eura, a problem prevoza nije riješen.
Dedinjski ili topčiderski tunel bi trebalo da bude dug 2.172 metra. Ulaz je kod petlje Hipodrom, na dijelu gdje se ukršta sa Mostom na Adi. Vozila bi sa druge strane izlazila u neposrednoj blizini stadiona Partizana, kod južne tribine, a zatim se kretala ka Autokomandi.
Jovin smatra da će do završetka projekta cijena narasti na više od dve milijarde eura. A početak eksploatacije mosta na Adi pokazuje sve nedostatke na koje su stručnjaci ukazivali još u fazi pripreme, i malo ko vjeruje da će probijanjem tunela ispod Topčidera i izlaskom na Autokomandu, da se postigne rasterećenje, već naprotiv.
Međutim, u gradskoj upravi očekuju da će, kada pristupni putevi budu završeni, protočnost vozila biti 40.000 dnevno. I kada su neimari već dobro zagazili u izgradnju UMP, jedino što preostaje je da se nastave radovi. Grubo se procjenjuje da će za tunel biti potrebno oko 450-500 miliona eura.
Mi svakako imamo najviše iskustva kada je izgradnja tunela u pitanju - kaže Ratomir Todorović, direktor "Planuma". - Topčidersko brdo smo već probijali i napravili dva tunela prema stanici Prokop. Poluprsten nema svrhu bez tunela koji će od petlje Hipodrom voditi prema Autokomandi. Kada ta veza bude urađena, nestaće "čep" u ovom dijelu koji se svakodnevno pravi.
Direktor "Planuma" objašnjava da dužina radova prilikom probijanja tunela zavisi od materijala. Ako je stijena - ide brže, a ako je zemlja - sporije.
O cijeni je nezahvalno pričati s obzirom na to da nije urađen projekat - dodaje Todorović. - Tunelska cijev putna je veća od željezničke u prečniku i može da košta od 10.000 do 50.000 eura po dužnom metru. Cijenu diktira i obloga, kao i oprema koja se ugrađuje u tunel, koja ako se poštuju evropski standardi nije nimalo jeftina.
(Izvor:Analitika)