On je ponovio da je Kfor statusno neutralna i nepristrasna misija koja nije "ni na strani Beograda ni na strani Prištine".
"Moj prethodnik na mjestu komandanta Kfora imao je teških trenutaka, on je išao na nasilno uklanjanje srpskih barikada. Ja mislim da je ta barikada na mostu na Ibru zapravo politički simbol, ona predstavlja strah i želje tog naroda tamo. Ja to razumijem i zato neću narediti nasilno uklanjanje te barikade," rekao je on.
Politički proces traje i nema nikakvog razloga da se ta barikada nasilno uklanja, dodao je general.
Halbauer je isključio bilo kakvo vojno rješenje za sjever Kosova i ocijenio da dijalog između Beograda i Prištine pokazuje da je političko rješenje moguće.
"U dijalogu se otišlo mnogo napred i to je dobro, to daje nadu za konacan uspjeh mirovnog procesa na Kosovu, rekao je general.
Prema njegovim riječima, Kfor ostaje statusno neutralna misija " i tu se ništa nije promijenilo".
Na pitanje da li bi, u svjetlu vojnog ugovora između Kosova i Albanije, vojska Albanije mogla da uđe na Kosovo i da eventualno dođe do sjevera pokrajine, Halbauer je rekao da "kada je vojska u pitanju, samo on odlučuje ko može da uđe na Kosovo."
"Taj sporazum između Kosova i Albanije je SOFA sporazum, više u domenu razmjene informacija i po mom mišljenju to nema uticaja na bilo šta", rekao je komandant Kfora i naglasio da su na Kosovu i dalje na snazi Rezolucija UN 1244 i Kumanovski sporazum.
Na pitanje da li su kosovske bezbjednosne snage po njemu kosovska armija, general je rekao da od njega "nećete čuti tu riječ, " i precizirao da je "njihov zadatak pomoć narodu u slučaju prirodnih katastrofa, civilna zaštita i slično".
Halbauer kaže da ima stalne kontakte sa načelnikom Generalštaba Vojske Srbije generalnom Dikovićem i da su obojica mišljenja da su Vojska Srbije i Kfor pronašli model dobre saradnje.
"Imamo zajedničke patrole duž administrativne linije, radimo bez ikakvih posebnih priprema," rekao je on.
(B92)