Međunarodni institut za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES) iz Ljubljane analizira dešavanja na Bliskom istoku i Balkanu. IFIMES je povodom aktualne političke situacije u Bosni i Hercegovini i niza, kako kažu, "nezakonitih i politički motivisanih hapšenja" analizirao aktualna dešavanja u toj državi.
Analitičari upozoravaju, da su nedavna hapšenja bila u funkciji izvršenja tektonskih promjena na političkoj sceni sa namjerom instaliranja novog lidera Bošnjaka u Bosni i Hercegovini.
"Predsjednik Socijaldemokratske partije (SDP) Zlatko Lagumdžija je ulaskom u koaliciju sa Fahrudinom Radončićem i Savezom za bolju budućnost (SBB) definitivno izgubio svaku šansu da u budućnosti predstavlja važan faktor na bosanskoj i bošnjačkoj političkoj sceni.Najnoviji pokušaj Radončića da u politički zagrljaj uzme Sulejmana Tihića, predsjednika Stranke demokratske akcije (SDA) predstavlja pokušaj eliminacije i posljednjeg ozbiljnijeg pretendenta na mjesto bošnjačkog lidera u BiH. Ulazak SDA u koaliciju sa SBB predstavljalo bi političko samoubistvo te stranke i njenog predsjednika. Tako bi Fahrudin Radončić (p)ostao vodeći politički lider Bošnjaka u BiH. Time bi se realizovao projekat instaliranja novog bošnjačkog vođe",navodi se u analizi IFIMES-a.
Iz IFIMES-a kažu da bi tako na čelo Bošnjaka došao etnički Albanac iz Crne Gore.
"To nije ništa neobično za bosanskohercegovačke prilike kada je opšte poznato da su beogradski krugovi 1990.godine za lidera Srba u BiH instalirali Radovana Karadžića, koji je takođe iz Crne Gore. Nedavno su Milorad Dodik i Dragan Čović svojim izjavama javno potvrdili postojanje tog plana i bez ikakvog ustručavanja obznanili javnosti, da je u toku traženje (nametanje) novog lidera među Bošnjacima, koji bi zajedno sa njima sudjelovao u disoluciji države BiH", stoji u analizi Međunarodnog instituta za bliskoistočne i balkanske studije.
Posljednja hapšenja uključujući i hapšenje predsjednika Federacije BiH Živka Budimira predstavljaju novi trik za eliminaciju nepoželjnih pojedinaca kroz zloupotrebu institucija države, smatraju iz IFIMES-a.
"Bosna i Hercegovina se u posljednjem periodu suočava sa ozbiljnom političkom krizom ali i sa krizom u djelovanju državnog aparata. Najslabiji primjeri su djelovanje Agencije za istrage i zaštitu (SIPA), Tužilaštva i sigurnosnog sistema. Stanje najbolje ilustriraju nedavna hapšenja, koja su sprovedena samoinicijativno, politički motivisano i nezakonito od strane vodećih ljudi u policijskom, pravosudnom i sigurnosnom sistemu. Te institucije su u posljednje vrijeme izmakle civilnom nadzoru i zloupotrebljavaju se za političke i druge obračune sa nepodobnim pojedincima posebno iz protivničkih političkih stranaka i/ili opcija", piše u analizi Međunarodnog instituta za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES).