"Zatražena je informacija o stvarnim kapacitetima, posebno kadrovskim, jedinice policije u opštini Tuzi i koji su konkretni planovi u pogledu jačanja tamošnjih kapaciteta. Savjet je zatražio i preciznu infornaciju, razvrstanu po centrima i odjeljenjima bezbjednosti, o učešću Albanaca u policijskim poslovima kao i odnosu (broju) muškaraca i žena u organizacionim jedinicima policije u opštinama Ulcinj, Bar, Tuzi, Podgorica, Plav, Gusinje i Rožaje", navode u saopštenju.
Savjet je, kako se ističe, pohvalio ažurnost v.d. direktora Uprava policije koji je uvažio hitnost u postupanju i pružio tražene odgovore u najkraćem roku.
Kako kažu, Savjet je jedinstvenog opredjeljenja da se u svakoj prilici, i bez obzira na povod, treba poštovati organizaciona i posebno profesionalna autonomija Uprave policije u čijem je primarnom interesu da svoj rad postavi na način koji osigurava optimalnost, proizvodi potrebnu funkcionalnost i uspješnost ali i zadovoljava interese i potrebe zajednice kojoj se služi.
S tim u vezi dodaju da treba prepoznati posebnost opštine Tuzi, posebno zbog činjenice da u ukupnoj strukturi stanovništva dominatno učestvuju manjinski narodi, među kojima, u odnosu na državni nivo, ima i jezičkih manjina.
"Postojao je i višedecenjski zahtjev za uspostavljanje samostalne opštine Tuzi prema kojem je pažnju iskazivala i međunarodna zajednica. Zato je važno prepoznati istorijsku i teritorijalnu specifičnost opštine Tuzi i njenmu funkcionalnost ostvariti i kroz ustrojstvo policije", kazali su iz Savjeta.
Podsjetili su da ustrojstvo crnogorske policijske organizacije treba da odražava i podstiče suživot, solidarnost i uzajamnu prihvaćenost svh građana.
Savjet ne prihvata kao vjerodostojan ponuđeni argument da je trenutno važeći Pravilnik o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji MUP prepreka za dalje organizaciono unaprjeđenje policijske organizacije u opštini Tuzi.
"Taj akt se često mijenjao iz različitih razloga, čak i usljed postojanja političkog pritiska, pa ga zato treba prilagoditi i razvojnim potrebama crnogorske policije u opštini Tuzi", pojašnjava se u saopštenju.
Savjet preporučuje Upravi Policije i MUP Crne Gore da se bez daljeg odlaganja pristupi konkretnim aktivnostima kako bi se jedinica policije u Tuzima podigla na organizacioni nivo stanice policije.
"Tako bi se obustavio dalji različiti tretman opštine Tuzi u odnosu na druge novouspostavljene opštine. U tom pogledu je, moguće amandmanski djelovati na Budžet za 2021. godinu čije je usvajanje u proceduri", ističe se u saopštenju.
Savjet je posebno zabrinut zbog činjenice da policijska organizacija i Vlada ne posjeduju bar okvirne podatke koji govore da (li) je osigurana reprezentativnost svih javnih službi, a posebno policijske službe.
"To se hitno mora promijeniti. U javnom diskursu, naročito u posljednjih godinu dana, svepresutna je tema o postojanju navodne diskriminacije različitih grupa što vodi zaključku da se to pitanje često zloupotrebljava, politizira i predstavlja bez realnog osnova", naglasili su u saopštenju.
Savjet zato preporučuje Upravi policije i Ministarstvu unutrašnjih poslova da poštujući standarde ljudskih prava, uvažavajući ratifikovane dokumente koje se odnose na participaciju manjina i pravo svakog pojedinca, ohrabre slobodno izjašnjavanje pripadnika/ca policije kako bi se konačno dobili precizniji podaci o ukupnoj reprezentativnosti koji bi mogli postati osnov za dalje akcije.
"Dugoročno najodrživiji i najkvaliitetniji način za povećanje učešća žena i manjinskih naroda u policiji jeste da se, iz godinu u godinu, povećava broj onih koji se se upisuju i uspješno završavaju policijsko obrazovanje. Važno je da tome doprinose jedinice lokalne samouprave, predstavnička tijela manjinskih naroda (savjeti) i Vlada Crne Gore kroz uspostavljanje podsticajnih mjera i stipendija. Treba razmotriti i mogućnosti za upućivanje polaznika_ca u odgovarajuće programe policijskog obrazovanja u regionu i EU kako bi se brže postigla odgovarajuća zastupljenost", zaključuju iz Savjeta za građansku kontrolu rada policije.
Komentari