Mnogi će, nakon što su kinuli već mnogo puta, začepiti nos rukom i zatvoriti usta misleći da će tako spriječiti ponovnu potrebu za kijanjem, ali ljekari kažu da to baš i nije dobra ideja.
Oni su u svom radu o posljedicama kijanja (Snap, crackle and pop: when sneezing leads to crackling in the neck) opisali da taj potez može da ošteti sinuse, ali i grlo, baš kao što se dogodilo jednom 34-godišnjaku čiji su primjer uzeli za svoj rad.
Njemu je povrijeđeno grlo, što je prouzrokovalo jake bolove i teško gutanje. Takođe je došlo do naprsnuća u vratu, a sve zbog pritiska koji se stvarao kada je sprječavao kijanje.
Ljekari kažu da se čulo pucketanje u vratu do rebra kada bi se pomjerao, što ukazuje na to da su se mehurići vazduha našli u grudnim mišićima. Proveo je nedelju dana u bolnici, gdje je primao antibiotike i hranu putem infuzije, a sve zbog zaustavljanja kijanja.
Još 2018. godine ljekari su u jednom izvještaju otkrili da može da dođe do otežanog disanja, perforacije bubne opne, pa čak i do pucanja moždane aneurizme kada se zaustavlja kijanje. Zbog jakog pritiska rizikuje se i narušavanje rada ostalih krvnih sudova, povreda dijafragme i pucanje rebra.
Kijanje je prirodna pojava koju ne bi trebalo da sprječavate. Naravno, uvjek kada vam se kija, prekrijte usta laktom ruke, maramicom ili zaštitnom maskom da biste spriječili širenje potencijalnih zaraza.
Komentari