Ljetnji filmski festivali
Majkl Daglas kao Liberači

Slike mučne stvarnosti

Ljetnji filmski festivali

Ljetnji evropski filmski festivali između glamura i visokih umjetničkih dometa. Kinematografija Starog kontintenta u preispitivanju svog statusa u kontekstu ekonomskih i političkih nedoumica

KAO i većina ljetnjih filmskih smotri i ovogodišnji, festival u Karlovim Varima ponudio je model smješten između glamura koji su sa sobom donijeli gosti, američke zvijezde i predstavljanja autora čija djela imaju ozbiljne umjetničke pretenzije. U svojoj bogatoj ponudi, bez obzira na krajnje domete pojedinih ostvarenja, ovaj festival predstavio je izuzetno razuđenu paletu tema kojima se bave savremeni svjetski stvaraoci.

Mada je noseća programska orijentacija festivala bila usmjerena prema evropskom filmu, smještenom u takmičarski program i program "Istočno od Zapada" i ove godine ta "šema" nužno je bila omeđena prisustvom kultnih ličnosti američke, u svijetu tražene i dominantne kinematografije. Na početku to je bio Džon Travolta, sa novim filmom "Sezona ubijanja" Marka Stivena Džonsona, u kome mu je partner Robert de Niro, a na kraju reditelj Oliver Stoun, koji je prikazao "poslednji rez" filma "Aleksandar Veliki" i dvije epizode provokativne dokumentarne serije "Neispričana istorija Amerike" (treću, "Bomba" na temu atomske bombe i desetu, "Buš i Obama - godine terora"). Oba gosta su tokom boravka dobila priznanje za životno djelo, a američki "pečat" na čitava dešavanje ostavilo je prikazivanje hita "Iza kandelabra" Stivena Sodeberga, na zatvaranju. Nedavno prikazan na Kanskom festivalu, na temu života estradne zvijezde Liberacija i njegovog dugogodišnjeg ljubavnika, film je donio odlične role Majkla Daglasa i Meta Dejmona.

Evropska kinematografija, noseća na festivalu, bila je u preispitivanju svog statusa u kontekstu ekonomskih i političkih nedoumica sa kojima se u različitim sredinama susreće. Riječ je o sveukupnom smanjenju sredstava finansiranja filmova zbog ekonomskih teškoća širom Evrope, ali i o strahu od mogućih posledica trgovinskog aranžmana sa Amerikom, po kome bi film bio tretiran kao roba, čime bi nestale mnoge postojeće nacionalne stimulacije. Problemi su vidljivi i na planu gledanosti ovih filmova, dijelom zbog raspada bioskopskih mreža kojom dominiraju američki komercijalni proizvodi, a dijelom i samog izbora tema koje se nude gledaocima.

(Izvor:Večernje novosti)