Štrajkači su se tada izborili za bolji položaj i skraćenje radnog vremena.
Neposredan povod štrajku u Senjskom rudniku te godine, pola vijeka nakon pronalaska i početka kopanja uglja u Senju, bilo je "otpuštanje sa posla trojice radničkih aktivista". Za devet dana štrajka, zapisali su hroničari tog vremena, rudari Senjskog rudnika su "izborili povratak na posao dvojice otpuštenih radnika, skraćenje radnog vremena i besplatan olaj za osvjetljenje".
Rudari u Srbiji danas imaju beneficirani radni staž - na godinu dana dobijaju beneficiju šest mjeseci zbog teških uslova rada.
Predsjednik Samostalnog sindikata metalaca Srbije, Zoran Vujović, čestitao je rudarima praznik, kojim se obilježava 110 godina od poznatih štrajkova u Senjskim rudnicima, ističući da su zahtjevi rudara tada bili gotovo identični kao i sada - bolji uslovi rada i veće plate.
U rudnicima se radi u dosta u teškim i nezdravim uslovima, zbog visokih temepratura, vlage i prašine, naveo je on. Takođe, problem je beneficirani staž, jer rudar koji ispuni uslov u pogledu godina radnog staža ne može da ide u penziju pošto ne ispunjava starosni uslov za penziju, pa u međuvremenu mora da radi, rekao je Vujović.
Ministarka energetike, razvoja i zaštite životne sredine, Zorana Mihajlović, danas će pustiti u rad metanometrijsku stanicu u direkciji javnog preduzeća za podzemnu eksploataciju uglja (PEU) Resavica i prisustvovati proslavi Dana rudara u Senjskom rudniku.
Novi metanometrijski sistem omogućava automatsku daljinsku kontrolu parametara jamskog vazduha, kao i praćenje drugih tehnoloških parametara značajnih za rad rudnika, saopštilo je resorno ministarstvo. Posle puštanja u rad metanometrijske stanice, ministarka će se obratiti na centralnoj proslavi Dana rudara u Senjskom rudniku.
Planirano je učešće ministarke Mihajlović i na proslavi Dana rudara u Boru, u Brestovačkoj banji, gdje će se održati dodjela nagrada "Inženjer Šistek".
U Srbiji posluje oko 270 preduzeća koja se bave eksploatacijom mineralnih sirovina i 20 preduzeća za geološka istraživanja mineralnih sirovina. Prema podacima resornog ministarstva, godišnje se u zemlji iskopa oko 80 miliona tona rude. Broj zaposlenih u rudnicima sa podzemnom eksploatacijom iznosi od 5.500 do 6.000 radnika.
Među najvećim rudnicima su površinski kop Rudarskog basena Kolubara, koji je u sastavu Elektroprivrede Srbije, i rudnici bakra Rudarsko-topionicarskog basena Bor. Prosječna zarada rudara u Srbiji i dalje je niska, i za većinu njih iznosi, prema ranijim podacima, između 30.000 i 50.000 dinara.
Iako se u rudnicima sprovode mjere zaštite, kao i kontrola i nadzor nad uvođenjem tih mjera, i dalje postoje rudnici u kojima je bezbjednost na niskom nivou, posebno u onim koji su prošli neuspješnu privatizaciju.
Ministar rudarstva Milan Bačević je izjavio da država nije odustala od razvojne politike da rudarstvo podigne na noge, s obzirom na to da samo od te privredne grane Srbija može da ima značajne prihode. Bačević je ocijenio da država nema prava da ne iskoristi tako veliku razvojnu šansu kakvu ima u oblasti rudarstva. Sve to govori da bi rudna bogatstva mogla da izvuku Srbiju iz krize, kažu u ministarstvu.
Povodom obilježavanja Dana rudara, Bačević je poručio da će Ministarstvo prirodnih resursa, rudarstva i prostornog planiranja učiniti sve da se njihov radno-pravni status poboljša, jer od njihovog rada zavisi uspjeh u toj oblasti.(Tanjug)