Neslavna strana holivudske istorije
Filmovi iz tog vremena nastajali "pod prijetnjom"

Dopuštali nacistima da cenzurišu scenarija i sinopsise

Neslavna strana holivudske istorije

Nova kontroverzna knjiga otkriva kako su vodeći filmski studiji, u očaju da zaštite svoju prođu na njemačkom tržištu, dopuštali nacistima da cenzurišu scenarija i sinopsise, uklanjali su scene zlostavljanja Jevreja i zaustavljali distribuciju filmova koji su bili "antinjemački".

Neslavna strana holivudske istorije otkrivena je u novoj knjizi "The Collaboration: Hollywood's Pact With Hitler" (Saradnja: Holivudski pakt sa Hitlerom) Bena Urvanda, koja istražuje dogovore koje su vodeći ljudi američke filmske industrije sklapali s nacistima tokom 30-ih godina.

Autor knjige proveo je godine istražujući dokumentaciju iz arhiva i svjedočanstva o pregovorima i sramotnim ustupcima. Riječ kolaboracija (na njemačkom navedena kao Zusammenarbeit) stalno se provlači kroz korespondenciju u kojoj se iz filmskih scena uklanjaju svi negativni opisi nacističke stranke ili Njemačke u američkim filmovima.

Nacisti su prijetili isključivanjem američkih filmova, kojih je tada bilo 250 u Njemačkoj, kad je Hitler preuzeo vlast 1933, ako studiji odbiju da sarađuju. Šefovi vodećih filmskih kuća smatrali su da je poslušnost neophodna jer je u to vrijeme Njemačka nudila drugo najveće filmsko tržište na svijetu.

Sudeći po Urvandovim istraživanjima, holivudski producenti prolazili su scenarija zajedno s ovlašćenim nacističkim službenicima, a onda ih slali njima na odobrenje prije prikazivanja. Najistaknutiji njemački predstavnik u takvim dogovorima bio je diplomata Džordž Gisling, koji se nacistima pridružio 1931. Postao je njemački konzul u Los Anđelesu 1933, s predodređenom misijom da nadzire filmske realizacije.

Njegova glavna strategija bila je da prijeti studijima na temelju njemačkih filmskih propisa. Po njihovim zakonima, ako bi studio distribuirao antinjemački film bilo gdje u svijetu, tada bi svi filmovi te kuće bili zabranjeni za prikazivanje u Njemačkoj.

Prije objavljivanja kompromitujućih dokumenata, u aprilu je objavljena i knjiga Tomasa Doertija "Hollywood and Hitler, 1933-1939", koja se bavi istom temom.

(Izvor:RTCG)