Negošev udio u Vukovom modelu jezika
Vuk Karadžić

Njegoševa uloga u reformi jezika

Negošev udio u Vukovom modelu jezika

U organizaciji fondacije Vukove zadužbine za Žabljak, Šavnik i Plužine, a povodom 200 godina od rođenja Petra II Petrovića Njegoša, akademik Branislav Ostojić večeras je održao besjedu o temi „Udio Petra II Petrovića Njegoša u izgradnji Vukovog modela književnog jezika“.

„Moja profesionalna orijentacija je lingvistika. Upravo ona oblast na kojoj je Vuk stekao slavu. Tu se posebno istakao i Njegoš, iako o tome u vezi sa Njegošem niko, ama baš niko ne govori, što je razlog više da ja o tome govorim večeras", kazao je na početku besjede akademik Branislav Ostojić.

Ostojić je naglasio da su mnogobrojne i raznovrsne istorijske zasluge Vuka i Njegoša u stvaranju takozvanog Vukovog modela književnog jezika, tvorci su srpsko - hrvatskog jezika, a kao uzor u književnosti ponudili su narodno stvaralaštvo.

„Vuk je pobijedio svojom reformom književnog jezika. Međutim, nimalo se ne umanjuje Vukova zasluga, ako se tačno predstavi Njegoševa uloga u toj reformi“, kazao je akdemik Ostojić i podsjetio da dugo vremena Njegošu nije davano mjesto koje zaslužuje, a tek novim studijama o Njegoševu jeziku i o jeziku strica mu Petra I Petrovića, ta nepravda je otklonjena.

„Jačanju ugleda narodnoh jezika kao književnog doprinijelo je objavljivanje Njegoševog Gorskog vijenca. Izašli su Vuk i Njegoš pred obrazovani svijet sa pjesmom svoga naroda i potresli ga veličinom narodnog epa i ljepotom jezika. Vukovom pobjedom dovršen je proces ponarodnjavanja srpskog književnog jezika, a Njegoševim djelom potvrđeno je dostojanstvo čovjeka iz najširih narodnih skijeva", zaključio je akademik Branislav Ostojić

(Izvor:RTCG)