Opterećeni kako navodi dnevnopolitičkim tenzijama, mladi u Crnoj Gori nijesu imuni na teret podjela koje postoje među nama.
"U društvu vlada mišljenje da se podjele neutrališu na način što će se čovjek okrenuti ekonomskim interesima, zaboravljajući na ime i prezime svog nacionalnog identiteta. Ključ za neutralisanje i uklanjanje problema nacionalnih podjela svakako jeste ekonomsko blagostanje, ali ni to nije u potpunosti rješenje. Kako bi se postigao ideal društva koje ne poznaje problem nacionalnih i vjerskih podjela, država mora stvoriti snažan sistem koji će društvu pružiti jednake šanse za sve. Jednake šanse moguće je stvoriti u atmosferi u kojoj svoje vjersko opredjeljenje vjernik može obaviti u instituciji i ustanovi za koju smatra da obezbjeđuje adekvatno praktikovanje vjerskih rituala. To je, nažalost, prva prepreka aktuelne vlasti, koja nema osjećaj fleksibilnosti i širine da, svima onima koji ne razmišljaju po nametnutom šablonu, omogući konzumaciju svojih uvjerenja", pojašnjava Pućurica.
Društvo jednakih šansi, poručuje, takođe, mora spoznati osjećaj pripadnosti mjestu u kojem čovjek živi.
"Problem podređenosti centrima moći, koji su van naše države, smanjuju autoritet vlasti koja očigledno nema svoju autonomiju. To svakako stvara osjećaj kod većeg dijela građana naše države da njihovo mjesto života nije primarno mjesto njihove duhovne sigurnosti i pripadnosti. Sa druge strane, potreba podređenosti svakako postaje problem određene grupe naših sugrađana koja, naizgled, ima potrebu slijepog izvršavanja naređenja za tuđe interese", dodao je on.
Bez namjere kako je naveo da, sa pozicije učesnika u političkoj zbilji, komentariše istorijsku pozadinu cjelokupnih procesa koji sačinjavaju današnju društvenu atmosferu, neizbježan je zaključak da je stvorena prenapeta atmosfera nacionalne, vjerske i političke podijeljenosti.
"Teret podijeljenosti vladajuća politička elita, uslovljena svojom političkom nemoći i nedostatkom društvenog autoriteta, traži u prethodnoj vlasti. Međutim, trenutno činjenično stanje ih u potpunosti demantuje. Politikom raspodjele rukovodećih pozicija po sistemu "dubine" ukazuje na ciljano uklanjanje nacionalnih Crnogoraca, a zatim i nacionalnih manjina, izuzev onih koji su lični interes stavili ispred nacionalnog. Čast izuzecima! Na navedeni argument, vladajuća politička garnitura prikazuje lažnu sliku o nezastupljenosti nacionalnih Srba u prethodnoj vladajućoj strukturi, te svoje poteze pravda revanšističkim odnosom prema ideološkim neistomišljenicima. Najbolji demanti ovoj tvrdnji je svakako peticija podrške Mitropoliji crnogorsko - primorskoj SPC, koju su potpisali mahom ljudi sa pozicija, položaja i funkcija, za vrijeme prethodne vlasti", poručio je on.
Ideja nacionalnog pomirenja mora naglašava poći od mladih ljudi!
"Družeći se na mjestima zajedničkih okupljanja, težeći napretku i pobjedi u sportu, mladi pokazuju put prevazilaženja razlika sa zajedničkim ciljem. U momentu napete društvene atmosfere, na terenu ravnopravnih uslova, mladi pokazuju da svaki čovjek može imati ulogu u ostvarenju svih društvenih pobjeda. Na mladim ljudima je, s toga, zadatak izvršenja pritska na cjelokupnu političku elitu prevazilaženja društvenih podjela, sa ciljem boljeg života čitave društvene zajednice. Takva atmosfera može se stvoriti isključivo u građanskom društvu, mehanizmom jednakosti, suživota različitosti i ravnopravnosti. Ovakva atmosfera, nažalost, trenutnom politikom ne može biti stvorena", zaključio je Pućurica.
Komentari