Ta društvena mreža je prije nekoliko dana označila na svojoj platformi RTS, Radio-televiziju Vojvodine, Politiku, Tanjug, B92, TV Prva, TV Pink, TV Hepi, Kurir i Informer tagom „Medij koji sarađuje sa Vladom Srbije“.
U odgovoru za portal Istinomer, iz te kompanije kazali su da prave razliku između medija koji se finansiraju iz javnih sredstava i onih koje kontroliše država ili vlada i da je njihov „fokus na označavanju medija pod kontrolom države koji nisu oslobođeni od političkog uplitanja i pritiska vlade“.
Dodali su da medije koji su povezani sa državom definišu kao „medije u kojima država vrši kontrolu nad uređivačkim sadržajem putem finansijskih sredstava, direktnih ili indirektnih političkih pritisaka i/ili kontrolom nad produkcijom i distribucijom“.
„Smatramo da je važno da ljudi na Tviteru znaju kada vlada kontroliše medije finansijski i uređivački. Ova kontrola može da se vrši ili kroz autocenzuru ili kroz objavljivanje informacija po direktivi vlade. Nećemo objavljivati spisak svih naloga koji imaju oznaku da sarađuju sa državom, da države koje bi da izbjegnu ovakvo označavanje ne bi izigrale sistem otvaranjem novih naloga“, piše u odgovoru te kompanije.
Naveli su i da su konsultovali „brojne zainteresovane strane, uključujući akademike i istraživače, civilno društvo, vladu, stručne organizacije i one koji koriste njihovu uslugu“ i da je, prema njihovom mišljenju, takvo označavanje naloga „efikasno, jer korisnicima pruža kontekst i informacije o porijeklu naloga i njegovoj potencijalnoj namjeri“.
Komentari