Peticiju, prenose beogradske "Novosti" potpisuju Albanci i u zemljama zapadne Evrope, a u medijskim nastupima Danaj objašnjava da time „žele da izvrše pritisak na međunarodnu zajednicu kako bi se ostvario cilj da svi Albanci žive u zajedničkoj državi“.
Danaj je precizirao da će se mnogi iznenaditi rezultatima podrške, koji će biti objavljeni 28. novembra, na Dan albanske zastave.
Na konferenciji za novinare u Minhenu on je precizirao da će do tada sasvim sigurno biti prikupljeno milion potpisa Albanaca u dijaspori. Peticija će, kako je najavio, između ostalog, biti predata vladama Njemačke, Velike Britanije i Austrije.
Precizirao je da je potpis na pomenutu peticiju do sada stavilo oko 40 poslanika albanskog, crnogorskog, kosovskog i makedonskog parlamenta.
Projekat koji je pokrenuo 2010. Danaj afirmiše granice predviđene aktom od prije jednog vijeka, na Skupštini u Valoni 28. novembra 1912. godine. Protivi se izrazu „Velika Albanija“, budući da su ga, kako objašnjava, koristili „naši protivnici da zaplaše Evropu, SAD, susjede“, jer bi ta Velika Albanija „zapalila Balkan“.
"Velika Albanija je nacistički apel, vezan za juni 1941. dogovorom Ćano - Ribentrop o podjeli zona i teritorija na Balkanu. Po tom dogovoru je stvorena 'Velika Albanija', koja, realno, isključuje iz Prirodne Albanije - Preševo, Bujanovac, Vitinu, Kačanik, Kumanovo i formira četiri prefekture na Kosovu. Ne obuhvata ni Mitrovicu i sjever Kosova. Albanija u prirodnim granicama je pravni čin Skupštine u Valoni od 28. novembra 1912. To je Albanija izgrađena na osnovu četiri osmanska vilajeta, 100 odsto sa albanskim stanovništvom i albanskom većinom. U granicama od Preševa do Preveza i od Drača do Skoplja", rekao je Danaj.
(RTCG)