Plaćanjem na licu mjesta kazne upola niže
Popust na plaćanje prkršajnih kazni u Hrvatskoj

Saobraćajni prekršaji

Plaćanjem na licu mjesta kazne upola niže

Novi Prekršajni zakon u Hrvatskoj omogućio je građanima dobijanje popusta od 50 posto ako kaznu plate odmah.

Od 1. juna u Hrvatskoj je na snazi novi Prekršajni zakon koji građanima u prekršaju nudi pogodnosti, među ostalim i ako prekršajnu kaznu pristanu da plate odmah - plaćaju samo pola kazne. 

Time se želi popraviti porazna statistika, jer je prije donošenja zakona država uspijevala naplatiti samo 12 posto prekršajnih kazni. Statistika se sada promijenila. 

"Predviđena sankcija za nevezivanje pojasom je 500 kuna [oko 80 eura]. Ukoliko plaćate na licu mjesta, ide vam pola te sankcije, a to je 250 kuna [oko 40 eura]", objašnjava Franjo Knežević iz zagrebačke saobraćajne policije. 

Suočeni s plaćanjem kazne, građani u prekršaju uglavnom čine isto - traže naplatu kazne na licu mjesta. Po njima, popust je popust. 

"Pametnije je odmah platiti. Prije sam pokušavala ne platiti, pa mi dođe kamata. Ovo mi je bolje", kaže jedna od stanovnica Zagreba kojoj je naplaćena kazna za saobraćajnii prekršaj. 

I plaćanje karticom

Građani su svjesni kako će jeftinije proći ako odmah plate kaznu, pa većina njih plaća gotovinom. Postoji i mogućnost korištenja uređaja za plaćanje karticom. 

"Najviše taj uređaj koristimo kod stranaca, jer se više ne gubi vrijeme na odlazak do bankomata", kaže Marijo Sudar iz Prometne policije Zagreb, uz napomenu kako u ovom slučaju "popust daje zakon, a ne policija". 

"Ne tako davno sabracajni policajci su mnogo pisali, a danas mnogo broje novac". 

"Otkako je na snazi novi prekršajni zakon, broj prekršaja u prometu ostao je otprilike isti, ali se na licu mjesta naplati dvostruko više kazni". 

Otkako se primjenjuje novi Prekršajni zakon, policija je u saobraćajnom prekršaju za dva mjeseca uhvatila najmanje 120.000 građana, a prošle godine oko 8.000 više. 

Dvostruko više naplaćenih kazni 

Alo, ovog je ljeta na licu mjesta naplaćeno mnogo više kazni, pa je tijekom prošlogodišnjih juna i jula naplaćeno oko 22.000, a ove godine u istom razdoblju oko 43.000 kazni. 

Cilj novog zakona i jest bio poboljšati naplatu, jer u posljednjih pet godina, prije donošenja zakona, nije se naplatilo čak 88 posto prekršajnih kazni, dok je na Visokom prekršajnom sudu bilo oko 10.000 neriješenih predmeta. 

Od donošenja novog zakona smanjuje se i broj predmeta koji stižu na taj sud, i to za 27 posto, pa je učincima novoga zakona zadovoljan i mjerodavni ministar. 

"Najveći apsurd je kad izrečenu kaznu ne možete naplatiti. To je bit pravne države. Time što se smanjuje broj predmeta na Prekršajnom sudu smanjujemo i opterećnost sustava", kaže ministar pravosuđa Orsat Miljenić. 

Za one koji i dalje uporno budu izbjegavali plaćanje kazni država priprema odgovor. Do kraja godine bit će oformljen Registar neplaćenih kazni, a onima koji se nađu u njemu država će ubuduće uskratiti izdavanje nekih dokumenata.

(AlJazeera)