Predlog o kome je skupština trebalo da glasa, izazvao je neslaganja među partijama jer je sve više onih koji se protive najavljenoj pomoći, a u tome su uglavnom prednjačile komunističke partije.
Novac iz granta je namijenjen za izgradnju dalekovoda i poboljšanje puteva u Nepalu, zemlji na Himalajima, ali strane koje mu se protive navode da dolazi pod neprihvatljivim uslovima.
Dvije komunističke partije koje su dio koalicione vlade tvrde da će uslovi u sporazumu o grantu prevagnuti nad nepalskim zakonima i ugroziti suverenitet zemlje.
Navode da je to deo indo-pacifičke strategije Vašingtona koja ima vojne komponente koje bi mogle da dovedu vojnike SAD u Nepal.
Američki zvaničnici nedavno su razgovarali sa nepalskim liderima kako bi ih uvjerili da se grant odnosi samo na razvoj Nepala.
Nekoliko stotina demonstranata uspjelo je da se probije kroz guste redove policije koja je koristila bambusove palice i suzavac. Policija je upotrebila i vodene topove kako bi rastjerala demonstrante koji su ih gađali kamenicama.
Putevi koji vode do zgrada Parlamenta bili su satima blokirani zbog sukoba. Generalni štrajk na koji su pozvali demonstranti, zatvorio je škole i poremetio saobraćaj.
Policija u Katmanduu privela je desetine demonstranata koji su pokušali da blokiraju saobraćaj i zapale taksi.
Komentari