Još 40 odsto ponudilo je da iznesu smeće, a dvije trećine okrivilo je prijatelja što se osjećaju na dim.
Visokih 91 odsto otkrilo je da su skrivali svoju naviku jer nisu htjeli da uznemire svoju bolju polovinu, dok se 46 odsto osjeća krivo zbog toga.
Portparol "Lloyds Pharmacy", kompanije koja je aprovela istraživanje, rekao je da s obzirom na to da je stigma oko pušenja cigaretau porastu, i da nije ni čudo što mnogi pušači žele da prikriju svoju naviku od voljenih osoba.
Prestanak pušenja može može da bude težak, mnogi su pokušali, ali su ubrzo nakon prestanka ponovo počeli da puše.
Studija je takođe pokazala da taktike koje koriste tajni pušači da prikriju miris uključuju tuširanje, presvlačenje u drugu odjeću i držanje prozora širom otvorenih u autu ili kući. A 44 odsto često koristi dezodorans kako bi prikrilo miris.
Uprkos tome, gotovo polovinu je uhvatio neko od koga su to pokušavali da sakriju. Takođe se pokazalo da četiri od deset kriju svoju naviku od voljenih jer ih je sramota, a 51 odsto smatra da bi ih osuđivali ako bi se saznalo da puše.
Više sedam od deset pokušalo je da prestane da pušiti ranije, ali 83 odsto smatra da je to preteško – budući da je prosječni pušač izdržao nešto manje od četiri mjeseca prije nego što je ponovo zapalio cigaretu.
Prosječan pušač dnevno popuši ukupno devet cigareta, a najmanje tri popuši u tajnosti. Ali, 59 odsto pušača planira da prestane u bliskoj budućnosti – pri čemu je štednja novca glavni motiv, prenosi Večernji.hr.
Više od trećine njih, 37 odsto učiniće to radi poboljšanja i zaštite zdravlja članova porodice, dok 70 odsto želi to da učini za svoje zdravlje i dobrobit.
Komentari