Bosanskohercegovačka javnost još uvijek reaguje na nacionalističke ispade koji su se dogodili proteklih dana u Srebrenici i Bratuncu u Republici Srpskoj, kada su se na narodnim slavljima pjevale pjesme koje podstiču na nacionalnu mržnju.
Na jednom snimku koji se ovih dana pojavio na Internetu mogla se čuti jedna pjesma u kojoj se pjeva "Oj Pazaru novi Vukovaru, oj Sjenice nova Srebrenice", što je očita prijetnja Bošnjacima koji žive u gradovima Novi Pazar i Sjenica na Sandžaku.
Nacionalistička divljanja u Bratuncu i Srebrenici dio su kontinuiteta politike etničkog čišćenja, tvrde analitičari. Zabrinuti su „statičnom“ pozicijom međunarodne zajednice.
Povratnici i predstavnici manjinskih etničkih grupa u gradovima istočne Bosne smatraju da „narodna veselja“ u Bratuncu i Srebrenici nijesu nacionalistički ispadi, nego pozivi na nove pokolje.
„Kako drugačije protumačiti pjevanja 'oj Pazaru novi Vukovaru' i 'Sjenice nova Srebrenice'", kaže za taj radio povratnik u Bratunac, koji ne želi da otkrije svoj identitet.
RS se teško suočava sa prošlošću: Todorović (Foto: DW)
Predsjednik Helsinškog odbora Republike Srpske (HORS) Branko Todorović kaže da su ovi događaji dio kontinuiteta veličanja ratnih zločinaca i relativizacije zločina koji su počinjeni u proteklom ratu.
„Kontinuitet politike etničkog čišćenja, diskriminacije, negiranja ljudskih i građanskih prava svih koji ne pripadaju većinskoj etničkoj grupi u RS-u nije ništa novo“, kaže Todorović.
Nema suočavanja s istinom
On tvrdi da je RS daleko od procesa suočavanja s istinom i da se politika etničkog čišćenja profiliše i kroz istaknute pozive za daljnjim podjelama „čak i za otcjepljenjem“.
„Takvo podilaženje šovinizmu i frustriranim masama nezaposlenih i nezadovoljnih ljudi vrlo je opasno. Umjesto suočavanja s istinom, političari nude retrogradne ideje“, kaže Todorović.
Načelnik Opštine Srebrenica Ćamil Duraković kaže da „niko neće živjeti u Srebrenici ako će se pred crkvom u ovom gradu svakog dana pjevati o zločincima“, bivšim političkim i vojnim vođama RS-a Radovanu Karadžiću i Ratku Mladiću.
Duraković je potvrdio da će nadležnim organima podnijeti krivičnu prijavu protiv osoba koje veličaju genocid.
Ugrožen proces povratka
„Prijava se odnosi na aspekt Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine koji tretira sprečavanje povratka. Razgovarao sam s velikim brojem povratnika, kako s onima koji žive u Srebrenici tako i s onima koji su se željeli vratiti. Očito je da se u ovakvu Srebrenicu, u ovakve gradove u RS-u, građani ne žele vratiti, jer ovdje ne bi bili sigurni. Neka Tužitelaštvo BiH sada istražuje ove događaje“, kaže Duraković.
Ko bi se vratio u ovakve gradove: Duraković (Foto: DW)
On navodi da nadležne institucije, među kojima Ministarstvo unutrašnjih poslova RS-a, nisu reagovale na veličanje ratnih zločinaca „jer su i u presudama Haškog suda identifikovane kao počinioci genocida“.
„Ako ta policija ne reaguje na veličanje ratnih zločinaca, onda je to ista ona policija koja je 1995. odvajala muškarce od žena i uestvovala u genocidu“, ističe Duraković.
„Statična“ pozicija međunarodne zajednice
Branka Todorovića zabrinjava „statična“ pozicija međunarodne zajednice, prije svega Evropske unije (EU).
„Međunarodna zajednica svih ovih godina nije u BiH pokrenula snažnu kampanju suočavanja s istinom. Bez toga, obnova infrastrukture nema smisla jer bit konflikta ostaje nerazjašnjen“, pojašnjava Todorović.
Želi li neko novi konflikt u BiH: Ratno Sarajevo
„Budućnost se ne može graditi na lažima, falsifikatima i podršci zločinu i zločincima. Veliku odgovornost za to snose domaći vođe, ali i njihovi politički partneri iz međunarodne zajednice koji im dozvoljavaju da razgrađuju mir u BiH i da umjesto povjerenja grade nove podjele“, kazao je on.
Novi sukobi?
Todorović ne isključuje mogućnost da određeni centri moći u međunarodnoj zajednici računaju i s ponavljanjem konflikta na ovim prostorima.
„Za razliku od SAD koje su principijelno, korektno i snažno svih ovih godina radile na izgradnji mira u BiH uz jasnu osudu ratnih zločina, EU nije pružila tu vrstu podrške ovoj zemlji“, kaže Todorović.
Prema Todorovićevom mišljenju, EU mora preispitati politiku prema BiH i uložiti mnogo više napora u izgradnju mira u ovoj zemlji.
„BiH je potreban proces koji je prošla Njemačka i to je pitanje svih pitanja“, tvrdi predsjednik HO RS-a.
„Ako se to ne dogodi, onda je naša budućnost sumorna i zaista se možemo zapitati da li nekome odgovara da se u BiH ponovo vode ratovi i čine ratni zločini“, kaže Todorović.
(RTCG)