Tenzije na grčko-albanskoj granici, stvorene posljednjih dana, dodatno su pojačane i ozbiljno prijete da poremete odnose dvije zemlje.
Na graničnim prelazima Kakavija i Kristalopigi, u sjevernom Epiru, primjetno je pojačano prisustvo policije, a procedura prelaska granice je znatno sporija nego inače.
Albanske vlasti su uvele recipročne mjere prilikom ulaska grčkih državljana u tu zemlju, poslije odluke Atine da u Grčku mogu da uđu Albanci koji imaju dozvolu boravka, službeni poziv ili ovjerenu rezervaciju hotela i određenu svotu novca.
Atina se za takvu mjeru odlučila zbog grubog narušavanja prava etničkih Grka koji žive u gradu Premeti, na krajnjem jugu Albanije, poslije akcije opštinskih vlasti.
Problem je otvoren 16. avgusta, kada je gradonačelnik Premetija poslao privatno obezbjeđenje, namjenski angažovano u ovom slučaju, da isprazni lokalnu pravoslavnu crkvu i vrati je u posjed opštine.
Sveštenici tvrde da je tom prilikom nestalo mnogo vrijednih predmeta koji su u posjedu crkve.
Privatno obezbjeđenje je, međutim, naišlo na jak otpor pravoslavnih vjernika, pa je došlo do tuče u kojoj je bilo povrijeđenih na obje strane.
Što je navelo lokalne vlasti da se baš sada sjete i aktiviraju odluku bivšeg komunističkog režima Envera Hodže iz 1968., kada je na stotine crkava u Albaniji preko noći dekretom pretvoreno u "kulturne centre", ostaje da se utvrdi.
Ministarstvo vanjskih poslova Grčke uputilo je protestnu notu albanskim vlastima.
(RTCG)