Višedecenijsko propadanje Pljevalja, po mišljenju predstavnika civilnog sektora i brojnih pojedinaca, moguće je zaustaviti jedino ukoliko se odredi jasna strategija razvoja i skupi dovoljno hrabrosti da se ona sprovede. Konstantno opadanje broja stanovnika, sve slabiji priraštaj, kao i stalno smanjenje radnih mjesta, prema mišljenju naših sagovornika, moguće je zaustaviti jedino postavljanjem jasnog cilja za razvoj pljevaljske sredine. Prvi uslov u tom pravcu je da se Pljevljaci „probude“ i počnu da misle o napretku rodnog kraja.
-Kad razmišljam o rodnom kraju i njegovom stalnom nazadovanju, uvijek se pitam šta je to s pljevaljskim intelektualcima? Da li su interesi partija, njihovih lidera, kao i partijskih centrala van Pljevalja iznad interesa građana koji ovdje žive i rade? Sasvim je jasno da ova sredina naglo tone i propada i da sve više liči na koloniju države Crne Gore, koja je određena da se njena prirodna bogatstva samo eksploatišu, a da iza svega toga ostaju samo deponije koje truju životnu sredinu- kazao je predsjednik beogradske Advokatske komore Slavko Jelovac.
On podsjeća da su poslije eksploatacije prirodnih bogatstava Pljevljacima ostale deponije jalovišta u Gradcu, pepela i šljake na Maljevcu, laporca Jagnjilo, a da se sada stvara nova deponija jalovine od rude olova i cinka u Šulima. Pljevljaci nemaju praktično nikakvu korist ni od eksploatacije šuma, a poslednjih godina šumsko blago se uništava i slabom zaštitom i velikim brojem požara.
-Oni koji upravljaju ovom sredinom liče na ljude koji su na privremenom radu, a ne na one koji vode sopstveni rodni kraj. Nedostaje im hrabrost da zaštite interes ove sredine od centralne vlasti. Treba da insistiraju na naplati koncesija i ravnomjernom razvoju. Brojni pljevaljski intelektualci širom svijeta nijesu dovoljno angažovani na zaštiti rodnog kraja, a plašim se da nekima i smeta da se pojedini veoma sposobni ljudi, rođeni u Pljevljima angažuju na tom poslu, kazao je Jelovac, ističući da se posebno ne vodi računa o korišćenju rudnih bogatstava, kao i potencijala koje pruža planina Ljubišnja.
Jelovac navodi da se ne zna gdje je teža situacija u selu ili u gradu. U gradu je dotrajala infrastruktura, dok su sela pusta i prazna.
-Za pljevaljski oporavak treba osmisliti jasnu strategiju i pokazati hrabrost da se za nju izborimo- kazao je Jelovac i dodao da će nastaviti da se bori za svoj rodni kraj i pored brojnih pokazatelja da je u pljevaljskoj sredini sve teže živjeti.
Da treba što prije preduzeti adekvatne mjere na zaštiti interesa Pljevalja, slaže se i izvršni direktor NVO „Da zaživi selo“ Vaso Knežević koji je posebno potencirao potrebu zaštite životne sredine. Knežević kaže da je svima jasno da je životna sredina u pljevaljskom kraju ozbiljno ugrožena, ali da je neophodno krenuti s konkretnim mjerama usmjerenim ka njenoj zaštiti.B. Je.
Gdje su pare od koncesija
Prema riječima izvršnog direktora NVO „Breznica“ Milorada Mitrovića, prvi korak ka zaustavljanju propadanja Pljevalja je oštrija politika prema onima koji gradu nanose štetu. To su, kako ističe, u prvom redu veliki zagađivači Rudnik uglja, Termoelektrana i Rudnik olova i cinka „Šuplja stijena“.
-Potrebno je da se zna koliko država ubira po osnovu koncesija, a koliko stiže u opštinsku kasu. Mora se više zavesti i reda kad je u pitanju trošenje tog novca, a moramo imati i više krivičnih prijava prema onima koji žele da izbjegnu poštovanje zakonskih propisa. Ne možemo uvijek da ćutimo i čekamo da nam neko pomogne, već sami moramo da tražimo izlaz iz ovakve sutacije, kazao je Mitrović, založivši se za oštriju politiku lokalne uprave u pravcu zaštite interesa grada.
(Izvor:Dan)