"Riječju, ove odluke, već su integralni dio pravnog poretka države, a njihova ustavnost i zakonitost neupitna, kakav će biti slučaj i sa svim donesenim odlukama u vezi sa predmetnom problematikom, u sagledivom predstojećem vremenskom periodu", ukazao je Bastijančić.
Navodi da valja naglasiti da na račun aktuelnog, tokom minulih dana otvorenog pitanja, izborno zakonodavstvo Crne Gore ne sadrži nijednu pravnu normu, koja na bilo koji način konstituiše obavezu Predsjednika države da raspiše lokalne izbore, tako da oni budu održani u jednom danu.
Kao vjerodostojno svjedočanstvo tome stoji kako Bastijančić poručuje i ranija neujednačena praksa, što se konačno i jasno da zaključiti uzimajući u obzir uporednu nepobitnu činjenicu - da su 20. maja 2018. godine održani izbori u Opštini Plužine, a samo nedjelju dana kasnije u Glavnom gradu i u još 10 opština, čijim odbornicima upravo u junu, odnosno julu ovo godine ističe mandat.
"U pogledu opravdanosti i oportunosti ovakvog i sličnog postupanja ili konkretnog zahtjeva da se izbori za odbornike održe u jednom danu, ne može se govoriti izlovano i otrgnuto od nestabilnog institucionalnog ambijenta našeg političkog sistema i kontinuirane ili periodične blokade funkcionisanja više značanijih ili najznačajnijih državnih zbornih organa, kakvi su Vlada i Skupština Crne Gore svakako", naglasio je Bastijančić.
O ovako važnom pitanju, ali i na druge bitne društvno-ekonomske teme, neophodno je što prije otvoriti argumentovanu i inkluzivnu debatu, tamo gdje joj je i mjesto - u najvišem crnogorskom predstavničkom i zakonodavnom domu, koja bi mogla dovesti do usaglašenih rješenja, ali i otpočinjnja njegovog više od mjesec dana očekivanog prvog - redovnog proljećnjeg zasijedanja.
Zaključuje da će svakako, u odnosnoj izbornoj materiji, Predsjednik Crne Gore postupati saglasno duhu i slovu Ustava Crne Gore, Zakona o izboru odbrnika i polsanika i Zakona o lokalnoj samoupravi.
Komentari