"S obzirom na postojeće stanje, izvjesno je da ćemo imati veću stopu magistara u državi, a sami smo svjesni da to zvanje ne mora nužno sa sobom nositi i znanje. Na taj način će se značajno degradirati kvalitet magistarskih diploma", smatra Damir Suljević iz Centra za građansko obrazovanje (CGO).
To povećava i broj mentora, pa Suljević problematizuje i kvalitet mentorstva. Misli i da najavljena novčana motivacija profesorima neće olakšati posao.
"Ranije je bio broj od pet studenata po mentoru, sada to ograničenje ne postoji. Što može svakako da utiče na to da i kvalitet mentorstva značajno oslabi", kazao je on za Radio CG.
Prorektor za nastavu na Univerzitetu Crne Gore, Veselin Mićanović, smatra da mentorima neće biti nemoguće da mentorišu nad tolikim brojem kandidata.
"U pitanju je jedan veći pritisak ili obaveza na nastavnom kadru, ali ne smatram da je nemoguće izdržati i da neće obezbijediti potreban broj mentora", navodi Mićanović.
Profesorica na Prirodno-matematičkom fakultetu, Mara Šćepanović, smatra da nijesu krivi profesori i studenti, već model studiranja koji su donosili donosioci odluka, i pored upozorenja.
"Crna Gora ne može da preslikava sisteme velikih zemalja", dodaje Šćepanović.
Podsjetimo, na završnoj godini master studija je 1.238 studenata, a na taj broj dodaje se njih još 354, koji će tu diplomu dobiti po starom sistemu.
Komentari