Istraživanje CGO: Sve dublja kriza legitimiteta institucija u Crnoj Gori
Centar za građansko obrazovanje

Istraživanje CGO: Sve dublja kriza legitimiteta institucija u Crnoj Gori

U institucionalnom okviru predsjednik države ima stabilno povjerenje, a u vaninstitucionalnom prednjače vjerske zajednice i NVO sektor, pokazuju podaci istraživanja koje je sproveo Centar za građansko obrazovanje tokom jula.

U Centru za građansko obrazovanje navode da podaci CG Pulsa iz jula 2024. ukazuju na sve dublju krizu legitimiteta institucija u Crnoj Gori, koje su uglavnom u donjem dijelu ljestvice povjerenja, izuzev predsjednika države kojem se stabilno vjeruje.

"Predsjednik države je i kroz januarsko istraživanje CGO bio na istoj poziciji, a u međuvremenu je došlo do značajnog pada povjerenja u Vladu i Skupštinu, ali i rasta povjerenja u NVO sektor i tužilaštvo. Godinama vjerske zajednice ostaju na vrhu liste, a posljednju poziciju neprikosnoveno drže političke partije", navode u saopštenju.

Vjerske zajednice prednjače sa prosječnom ocjenom 2,72, a slijede policija i obrazovni sistem (2,6), te
zdravstvo (2,57) i predsjednik države (2,55). Mediji i političke stranke su na dnu liste, a najznačajniji rast se konstatuje kod tužilaštva koje je 2021. bilo pri dnu liste, dok je 2024. po sredini.

"Nezaposlenost se percipira kao najvažniji problem, iako uz pad sa 27% u 2021. na 21.6% u 2024. godini. Borba protiv korupcije i organizovanog kriminala ostaje veliki problem, kao i unaprjeđenje životnog standarda. Najveći rast percepcije problema zabilježen je u domenu obrazovanja, sa 4.7% u 2021. na 8.1% u 2024. godini", navode u saopštenju. 

U ovoj NVO dodaju da proces evropeizacije nije forma, već mora imati sadržaj kojem doprinosi demokratski institucionalni dizajn, uz ozbiljnost i konzistentnost javnih politika okrenutih prema građanima i građankama, a što u slučaju Crne Gore još uvijek nije slučaj, na što opominju i ovi podaci.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.