Put do škole i povratak kući za mnoge đake OŠ “Marko Miljanov” već godinama je pravi izazov.
“Od prvog razreda djeca se susrijeću sa špricevima, sa narkomanima, sa iglama”, kazala je majka Sanja Rakočević.
“Oni uživaju u tim supstancama bukvalno ispred djece. Djeca su generalno u strahu”, kazala je predsjednica Savjeta roditelja Milena Živković.
U Metadonski centar, na dvadesetak metara od škole, po terapiju dva puta dnevno dolazi skoro 400 zavisnika od heroina.
“Ako nam policajac kaže da ne može da skloni zavisnika ispred škole zato što on eto ima pravo da konzumira pa onda ga barem uvedite u učionicu da im bar pokaže onako nablizu”, dodala je majka Seka Vujičić.
“Ako njima ne smeta i ako im je u redu Metadonski centar onda neka ga prebace u svoju ulicu i neka ga tamo drže. I mi nemamo ništa protiv i to je to”, dodao je otac Andrija Mijatović.
Posljednja kap u čaši, za roditelje, bio je, kažu, nedavni napad.
“Roditelj je doveo dijete u školu, oni su skočili na auto gospođe, počeli su da lupaju, tražili su da gospođa izađe iz kola, da joj uzmu kola. Gospođa je uspjela nekako da se sama spasi, nažalost sama. Od policije nismo dobili nikakvu reakciju kad smo to prijavili”, dodala je predsjednica Savjeta roditelja Milena Živković.
“Kod nas je zaštićena riba, pas, narkoman, LGBT populacija, nisu zaštićena djeca. Mislim da je to apsurdno”, kazao je otac Andrija Mijatović.
Tražili su roditelji i uprava škole više puta od ministarstva prosvjete školskog policajca. No, sve je ostalo samo na obećanjima.
“Mi smo obaviješteni da ne postoji taj neki ugovor koji treba da postoji između MUP-a i države, da se sklopi na jednom kolektivnom nivou koji bi pokrio sve škole”, kazao je direktor OŠ “Marko Miljanov” Predrag Burzanović.
“Mi nemamo problem da se sve škole isto tretiraju ali imamo problem s tim da se sva djeca isto ne tretiraju. Ako smo mi građani drugog reda onda neka nam to kažu pa ćemo mi neki drugi način naći da se sa tim izborimo”, kazala je majka Seka Vujičić.
Metadonski centar na Koniku počeo je da radi prije 17 godina i imao je samo 8 pacijenata. Rastom broja zavisnika rastao je i broj napada na zdravstvene radnike.
“Aplicirati takvu vrstu terapije u istom objektu na vrlo malom prostoru, prvo je tehnički dosta komlikovano”, kazao je direktor Doma zdravlja Podgorica Danilo Jokić.
Ali ne i neizvodljivo, poručuje Jokić. I za to postoji više ideja.
“Da se dio medicine koji se nalazi tamo koji je vezan za opštu populaciju izmjesti ili da bude potpuno fizički odvojen. Da koristimo, u razgovoru sa predstavnicima ministarstva unutrašnjih poslova da se angažuju ljudi koji će biti svo vrijeme tu prisutni dok se daje terapija uz radnike obezbjeđenja Doma zdravlja”, dodao je direktor Doma zdravlja Podgorica Danilo Jokić.
No, koliko će to uticati da zavisnici prestanu da se drogiraju u školskom dvorištu i u blizini djece, pitaju se roditelji.
“Mi ćemo obustaviti potpuno nastavu i nećemo slati djecu sve do momenta dok nas ne shvate ozbiljno. Naša su djeca izložena ozbiljnoj opasnosti”, kazala je majka Seka Vujičić.
Koliko će institucije u ovom slučaju biti efikasne, saznaćemo, čini se, tek nakon praznika, piše portal RTCG.
Komentari