"Prvi maj, Međunarodni praznik rada, poznat kao simbol internacionalne radničke i sindikalne solidarnosti, već godinama radnici u Crnoj Gori ne dočekuju dostojanstveno i sa vjerom u bolju budućnost. Stope nezaposlenosti u proteklom periodu rasle su galopirajućom brzinom, dok su izostajale konkretne mjere za zaustavljanje ovog negativnog trenda. Radnici su često ostajali bez posla i bez mogućnosti da pronađu drugo zaposlenje, a ovo je naročito bilo izraženo tokom trajanja pandemije koronavirusa", stoji u saopštenju.
Dodaju da se zalažu za sprovođenje aktivne politike zapošljavanja kroz otvaranje novih radnih mjesta i povećanje učešća zaposlenih u radno-aktivnoj populaciji, te da su to ključni preduslovi stabilnog i dugoročnog ekonomskog razvoja.
"Ovakva politika mora biti usklađena sa potrebama poslodavaca, ali i sa mogućnostima obrazovnog sistema, kako nam se ne bi dešavalo ono što čemu svjedočimo godinama – da u kontinuitetu fakulteti proizvode kadrove koji nemaju gdje da se zaposle. Na taj način smanjiće se i odliv naših mladih ljudi iz zemlje i njihov sve češći odlazak u inostranstvo. Posebnu politiku država mora da osmisli i realizuje u odnosu na lica sa faktorom otežane zaposlivosti, osobe sa invaliditetom, lica koja su postala tehnološki viškovi i lica koja su dugo nezaposlena", navodi se u saopštenju.
U SNP-u su ukazali na važnost slobodnog, efikasnog i od političkog uticaja oslobođenog djelovanja sindikata.
"Oni moraju biti garanti zaštite prava zaposlenih koja su danas, nažalost, značajno redukovana i u velikom broju slučajeva se ne poštuju. Puno ostvarenje ustavnog principa socijalne pravde je jedno od naših temeljnih programskih načela. Socijalno odgovorna država, privrednici i pojedinci cilj su našeg političkog angažmana, ali i uslov stabilnosti društva i održivog razvoja države", stoji u saopštenju SNP-a.
Komentari