Zbog mogućeg uticaja na svjedoke zadržavanje je određeno i stečajnim upravnicima Saši Zejak, Sanji Lješković, Ranku Radinoviću i Sretenu Mrvaljeviću, advokatici Snežani Jović i vlasnicima firmi za privatna obezbjeđenja Paviću Globareviću i Darku Peroviću.
Advokat Lazar Aković kazao je za Pobjedu da je njegov branjenik Sreten Mrvaljević negirao sumnje tužilaštva da je učestvovao u malverzacijama u stečajnim postupcima.
"Kako je na ovaj predmet stavljena oznaka tajnosti, ne mogu iznositi detalje vezane za stečaje u kompanijama koje su predmet sumnji tužilaštva, kao ni detalje onog što je moj klijent iznio pred specijalnim tužiocem", kazao je advokat Aković.
Branilac Jovanića, advokat Predrag Đolević, je zbog tajnosti postupka pojasnio da jedino može potvrditi da je ispitivanje njegovog klijenta trajalo četiri i po sata.
Jovanić i ostali osumnjičeni su uhapšeni u ponedjeljak ujutro po nalogu specijalnog tužioca Vladimira Novovića, nakon čega su pretresene njihove kancelarije i stanovi.
Saslušanja su trajala do kasno u noć i nastavljena tokom jučerašnjeg dana.
Specijalno državno tužilaštvo ni drugi dan nakon hapšenja Jovanića i ostalih nije se oglašavalo saopštenjem, niti organizovalo pres konferenciju radi informisanja javnosti o privođenju čelnih ljudi iz pravosuđa i ostalih članova njihove grupe.
Pobjeda nije mogla dobiti potvrdu u kojim predmetima je Jovanić sa stečajnim upravnicima oštetio budžet države Crne Gore za desetine miliona.
Međutim, ime predsjednika Privrednog suda više puta je bilo u žiži javnosti a mediji su još 2020. i 2021. godine izvještavali da Specijalno državno tužilaštvo provjerava više stečajeva zbog sumnje da je nanijeta šteta za državni budžet.
Specijalno državno tužilaštvo je 2020. godine, prema pisanju medija, formiralo predmet u slučaju procjene vrijednosti hotela ,,As“ nakon što je procjenitelju sa računa isplaćeno 48.000 eura i prije prodaje imovine.
Pod lupom Specijalnog tužilaštva u 2021. godini bili su stečajni postupci u hotelu „As“ i u rusko-crnogorskoj kompaniji ,,Nega turs Montenegro“.
Da li su ovo neki od predmeta gdje je, prema sumnjama tužilaštva, Jovanić zloupotrijebio položaj zbog čega su mu stavljene lisice na ruke – nije bilo moguće saznati.
Evidentno je da se imena uhapšenih, predsjednika Privrednog suda i stečajnih upravnika, vezuju za stečajne postupke kompanija koje su godinama bile lokomotive crnogorskog razvoja i na kojima je počivala ekonomija države.
Jovanić je uporedo sa funkcijom predsjednika Privrednog suda obavljao i posao stečajnog sudije u KAP-u, Boksitima, ,,Radoju Dakiću“, ,,Vektra Boki“, Brodogradilištu Bijela, ,,Bjelasici radi“, mljekari ,,Nika“, ,,Onogoštu“.
Sreten Mrvaljević je bio stečajni upravnik u kompanijama ,,Bjelasica rada“, ,,Nivel invest“, ,,Vektra Boka“, dok je Snežana Jović upravljala stečajima u Ski centru ,,Durmitor“ i nikšićkom ,,Sindčelu“.
Ranko Radinović se bavio stečajima u HTP ,,Onogošt“, motelu ,,Glava Zete“, ,,Izboru“ iz Bara, dok je Saša Zejak vodio stečaje u kompleksu Meljine, Fabrici elektroda Plužine, Vagresu, Montenegro Airlinesu.
Sanja Lješković je bila stečajna upravnica u kompaniji ,,Mall group“ vlasnika Gorana Rašovića koji vodi spor godinama protiv nje tvrdeći da mu je u stečajnom postupku pokradena vrijedna movina.
Izvor: Pobjeda
Komentari