Iako vidi dosta poteškoća u radu nove Vlade, Bajramspahić se nada da će političke elite i struje imati razumijevanja da se više ne može kao što se radilo do sada i da je javni interes da se postigne dogovor oko ključnih pitanja.
“Mislim da su razlike između političkih aktera legitimne i da su te razlike prihvatljive, osnovane i da treba da nastave da postoje, ali moraju da nađu prostor da se dogovore oko dva-tri pitanja koja su važna građanima i za naš proces integracije”, kazala je ona.
Ističe da joj je žao što nije došlo do većine od 49, ali da nije kasno, te da još može da se radi na njenom postizanju.
“Mislim da akteri koji nijesu na vlasti takođe imaju obavezu da doprinesu postizanju dogovora jer pravosuđe ne pripada ni vlasti, ni opoziciji, ni onima koji su sačinili Vladu, ni onima koji nijesu. Očekujem da se i oni odgovorno ponašaju kada je riječ o reformi pravosuđa i izbornom zakonodavstvu”, kazala je ona.
Biće interesantno da vidimo, dodaje aktivistkinja, da li je ova Vlada naučila nešto od Vlade Zdravka Krivokapića, koja je, kako smatra, sama doprinijela svom padu.
“Ukoliko nova Vlada nastavi da radi na takav način, ukoliko ne bude transparentna i ukoliko ne bude davala priliku stručnoj i laičkoj javnosti da učestvuje u kreiranju javnih politika, ona će se sama takođe naći u ćorsokaku. Mislim da je važno da ne robuju biračkom tijelu, već da povedu pozitivnim primjerom”, kazala je ona.
Važnim smatra i da SNP ne provede vrijeme dokazivajući svom biračkom tijelu da nisu izdali srpstvo.
“Da SDP ne protraći vrijeme tako što će cijeli mandat provesti dokazujući da nijesu izdali neke belvederske vrijednosti, a URA da ne protraći priliku koju ima time što će kompletan mandat dokazivati da se nijesu prodali DPS-u. Važno je da se sa takvih pitanja pomjere ka bavljenju javnim politikama koje su u interesu svih građana”, kazala je ona.
Za godinu se, po njenim riječima ne mogu da se naprave velike promjene, ali mogu da se naprave iskoraci ako se odabere nekoliko pitanja kojim će se posvetiti.
Smatra da će reorganizacija ministarstava usporiti rad na reformama.
“Na primjer ako budu preovladali politički interesi Ministarstvo evropskih poslova neće uspjeti da završi svoju misiju”, kazala je ona.
Izazovno da se hapšenja Medenice i Jovanića izvedu do kraja
Hapšenja bivše predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice i predsjednika Privrednog suda Blaža Jovanića su iskoraci za našu zemlju i najvažnije stvari koje su nam se desile u ovoj godini.
“Ovo je prilika za depolitizaciju, ali vidim i mnogo izazova. Sa jedne strane biće izazovno da se ti predmeti dovedu do kraja, s druge strane naše političke elite su u iskušenju da same preuzmu poluge moći. Moramo da kreiramo rješenja koja će biti kvalitetnija i do kadrova koji će biti iznad političkih struja”, kazala je Bajramspahić.
Očekuje da nova većina ponudi takva kadrovska rješenja koja će biti prihvatljiva za 81 poslanika.
“Teško će do toga doći. Naravno da će biti prigovora. Mi smo društvo koje gaji političku prilagodljivost i trgovinu, to je ostavilo posljedice. Ukoliko Vlada bude razmišljala na način da dolaženjem ljudi koji uživaju pojerenje i jedne i druge strane, za takva rješenja glasaće ne samo DPS, nego i partije opozicije”, pojašnjava Bajramspahić.
Negativan stav Makrona o zemljama kandidatima očekivan
Komentarišući izjavu predsjednika Francuske Emanuela Makrona koji je govorio neafirmativno o zemljama kandidatima, Bajramspahić kaže da je to očekivano.
“Jer taj ping-pong koji gledamo već preko deceniju je nešto što se ponavlja. Svaki put kada se u EU pojave akteri koji se snažno zalažu za proširenje, pojavi se i nekoliko aktera koji izraze opoziciju. Sa te strane je za mene bilo očekivano i sa strane političkih aspekata u Francuskoj”, kazala je ona.
Dodala je da je sreća da u EU ima snažnih aktera kao što je Njemačka i briselski zvaničnici koji se zalažu za politiku proširenja.
"Crna Gora ne treba da pristupa inicijativi "Otvoreni Balkan" jer je ispred susjeda"
Istakla je da ima određene rezerve prema inicijativi Otvorenog Balkana.
“Mislim da Crna Gora nema kapaciteta da učestvuje u velikom broju inicijativa. U tom smislu ne treba da pristaje na inicijative koje su neka vrsta alternative procesu proširenja. Mislim da je njihova poruka-Zato što nećete uskoro ući u EU, možda bi dobro bilo da imate regionalnu uniju u kojoj ćete vježbati politiku međusobnu saradnju”, objašnjava ona.
Smatra da se to nekim zemljama regiona nudi kao utješna nagrada.
“Crna Gora nema interes da učestvuje u takvoj utješnoj nagradi, jer je daleko ispred svojih susjeda i treba da bude zagledana u one koji su bolji od nas, a ne da se vraća na nešto što smo imali ranije”, istakla je ona.
Temeljni ugovor treba da se potpiše, ali da sadržaj bude usklađen sa Ustavom CG
Bajramspahić smatra da nije pitanje da li treba da se potpiše Temeljni ugovor sa Srpskom pravoslavnom crkvom, već je važan sadržaj tog ugovora.
“Veoma je važno da taj ugovor bude u potpunosti usklađen sa Ustavom Crne Gore i zakonima i u tom slučaju ne vidim ni jedan razlog da ne bude potpisan i da SPC ima status kao sve druge vjerske zajednice u Crnoj Gori”, kazala je ona.
Komentari